Pregled bibliografske jedinice broj: 684359
Simbolika životinja u tekstovima sv. Ambrozija
Simbolika životinja u tekstovima sv. Ambrozija // Crkva u svijetu : CUS, 43 (2008), 4; 461-485 (podatak o recenziji nije dostupan, izvorni znanstveni članak, znanstveni)
CROSBI ID: 684359 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Simbolika životinja u tekstovima sv. Ambrozija
(AYMBOLISM OF ANIMALS IN ST. AMBROSES'S TEXTS)
Autori
Tukara, Drago
Izvornik
Crkva u svijetu : CUS (0352-4000) 43
(2008), 4;
461-485
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, izvorni znanstveni članak, znanstveni
Ključne riječi
Sv. Ambrozije; Misterij; Stvoritelj; stvorenja; čovjek; narav; simbolizam krilatih životinja; harmonija među stvorenjima
(St. Ambrose; Mystery; Creator; creatures; man; nature; symbolism of winged animals; harmony between created)
Sažetak
Članak je podijeljen na četiri naslova. Autor u prvom dijelu obrazlaže osnovne pojmove i kontekst zadane teme. Naglasak je na pojmu Misterija u čijoj se sjeni kriju sva stvorenja Božja i koja u njemu pronalaze svoj smisao, početak i kraj. Radi se odrazu 'slike Misterija' u njegovim stvorenjima, i obratno. Ističe se osobnost i djelovanje svetoga Ambrozija koji je i sam stajao pred Misterijem kao 'nejasnim argumentom'. Upravo tu teološku nejasnoću članak želi pojasniti promatrajući ondašnju crkvenu praksu koja je težila spoznaji i objašnjenju samoga Stvoritelja u prirodi. Odmah uz bok Misteriju nalazi se čovjek, pa stoga autor prelazi na stvarnost u kojoj se nalazi sam čovjek. Jednostavno želi uspraviti čovjeka, usmjeriti njegovu duhovnu stvarnost prema nebeskoj i nevidljivoj preko ove zemaljske i vidljive. To čovjekovo usmjeravanje autor istražuje na temelju tumačenja simbolike krilatih životinja. Treći dio članka govori o Božjem zoološkom vrtu. Interpretirane krilate životinje su: galeb, pčela, orao, sivi sup, roda, ptica feniks, jarebica, lastavica, grlica i golubica. Naime, ove su krilate životinje pronašle mjesto u teološkoj i pastoralnoj misli svetoga Ambrozija. Tekstovi koji su uzeti u istraživanje aludiraju na osnovnu metodu koju su koristili crkveni Oci a po kojoj su na primjeren način kroz katehezu i propovijedi tumačili otajstvo vjere, a što je postalo kao 'traditio apostolica' današnjoj Crkvi Članak završava stavljanjem naglaska na otkrivanje harmoničnosti svega stvorenoga, ponajprije između čovjeka i životinje. Njih dvoje čine pozitivni pristup stvarateljskom Božjem planu, te upućuju na međusobne sličnosti i različitosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija