Pregled bibliografske jedinice broj: 683790
Univerzalni temelji lokalnih prava : primjer "pravedne cijene“ (iustum pretium)
Univerzalni temelji lokalnih prava : primjer "pravedne cijene“ (iustum pretium) // Pravo – regije – razvoj / Župan, Mirela ; Vinković, Mario (ur.).
Pečuh : Osijek: Pravni fakultet Sveučilišta u Pečuhu ; Pravni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2013. str. 243-273
CROSBI ID: 683790 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Univerzalni temelji lokalnih prava : primjer "pravedne cijene“ (iustum pretium)
(Universal foundations of local laws : example of "just price" (iustum pretium))
Autori
Petrak, Marko ; Žiha, Nikol ; Jusztinger, János
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Pravo – regije – razvoj
Urednik/ci
Župan, Mirela ; Vinković, Mario
Izdavač
Pravni fakultet Sveučilišta u Pečuhu ; Pravni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
Grad
Pečuh : Osijek
Godina
2013
Raspon stranica
243-273
ISBN
978-953-6072-75-0
Ključne riječi
iustum pretium, rimsko pravo, recepcija, Tripartitum, Iločki statut, građansko pravo
(iustum pretium, Roman law, reception, Tripartitum, Statute of Ilok, Civil law)
Sažetak
Cilj ovog istraživanja je analiza utjecaja globalnih pravnih sustava (posebice rimskog i kanonskog prava) na razvoj lokalnih pravnih poredaka u Mađarskoj i Hrvatskoj na primjeru instituta „pravedne cijene“ (iustum pretium). Prvi dio rada je stoga posvećen istraživanju načela laesio enormis, nastojeći prvenstveno odgovoriti na pitanje, jesu li norme rimskog prava uspješno harmonizirale slobodu ugovaranja s načelom jednake vrijednosti činidaba. Potom, ako se utvrdi da je rimsko pravo uspjelo pomiriti zahtjeve vladavine prava i stabilnog trgovačkog prometa sa zahtjevom uklanjanja nejednakosti i načelom pravičnosti, od kojih su oba imali svrhu zaštite gospodarski slabije ugovorne stranke, potrebno je ispitati u kojoj mjeri je to ostvareno. Drugi dio rada usmjeren je na raščlambu shvaćanja o iustum pretium u srednjovjekovnoj rimskoj pravnoj tradiciji i u srednjovjekovnom kanonskom pravu. Na temelju spoznaja dobivenih tom raščlambom, u središnjem dijelu rada nastoji se istražiti možebitni utjecaj srednjovjekovnih shvaćanja o pravednoj cijeni na onodobna ugarska i hrvatska pravna vrela, osobito na Werbőczyev Tripartit iz 1514. godine te na Iločki statut iz 1525. godine. Detaljno se stoga obrađuju svi relevantni aspekti pravnog značenja izraza iustum pretium te ostalih istoznačnih ili podudarnih izraza (condignum pretium, iusta aestimatio, condigna aestimatio) u odredbama tih dvaju pravnih vrela. U posljednjem dijelu istraživanja, analiziran je utjecaj rimsko- kanonskog načela jednake vrijednosti činidaba kao izraza komutativne pravednosti (iustitia commutativa) na suvremeno mađarsko i hrvatsko obvezno pravo. Navedeno načelo kao današnji oblik antičke ideje „pravedne cijene“ (iustum pretium) također je posebice analiziran na primjeru instituta prekomjernog oštećenja (laesio enormis).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb,
Pravni fakultet, Osijek