Pregled bibliografske jedinice broj: 683714
Nabava i izgradnja fondova javnih knjižnica u Zagrebu u 19. stoljeću
Nabava i izgradnja fondova javnih knjižnica u Zagrebu u 19. stoljeću // Vjesnik bibliotekara Hrvatske, 54 (2011), 1-20 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 683714 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nabava i izgradnja fondova javnih knjižnica u Zagrebu u 19. stoljeću
(Book acquisition and development of collections in the the libraries open to the public in Zagreb in the 19th century)
Autori
Sečić, Dora
Izvornik
Vjesnik bibliotekara Hrvatske (0507-1925) 54
(2011);
1-20
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
povijest hrvatskih knjižnica; izgradnja knjižničnih fondova; nabava knjiga; Knjižnica Kr. akademije znanosti u Zagrebu; Knjižnica Kr. Pravoslovne akademije u Zagrebu; Knjižnica Narodnog muzeja u Zagrebu; Knjižnica Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti; Kr. sveučilišna knjižnica u Zagrebu; knjižnice kulturnih društava; knjižnice stručnih udruženja; školske knjižnice
(Croatian library history; collection development; book acquisitions; Library od the Royal Academy of Sciences in Zagreb; Library of the Royal Law Academy in Zagreb; Library of the National Museum in Zagreb; Library of the Yugoslav Academy of Sciences and Arts; The Royal University Library; libraries of cultural organizations; libraries of professional organizations; school libraries)
Sažetak
U radu su prikazani načini izgradnje fondova javnih knjižnica koje su djelovale u Zagrebu u 19. stoljeću, kao i tadašnje aktivnosti u nabavi. Prvo su predstavljeni načini nabave građe u najstarijoj zagrebačkoj javnoj knjižnici, Knjižnici Kr. akademije znanosti (kasnije Kr. Pravoslovne akademije), potom u knjižnicama Ilirske čitaonice, Hrvatsko-slavonskoga gospodarskog društva, Društva za jugoslavensku povjesnicu i starine, Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti i Narodnog muzeja, koje su nastale prvo nastojanjem hrvatskih preporoditelja, a nešto kasnije i velikim zalaganjem ukupne kulturne javnosti, svjesne da se samo zajedničkim naporima mogu organizirati knjižnice, nužne za kulturni razvitak zemlje. Pravi napredak zabilježen je tek iza sklapanja Hrvatsko-ugarske nagodbe, kada je u sklopu hrvatske autonomije počela s radom Kr. sveučilišna knjižnica, a usporedo s organiziranjem sveučilišne nastave i izdavačka djelatnost stručnih udruženja i Jugoslavenske akademije, koja je omogućila razvoj zamjene hrvatskih publikacija sa srodnim ustanovama u inozemstvu. U drugoj polovici stoljeća, zabilježen je i razvoj školskih, naročito učiteljskih knjižnica, koje su građu nabavljale darom i kupnjom. Ustanovljeno je da je radi skromne financijske mogućnosti tadašnje zagrebačke sredine i hrvatske Vlade, dar bio jedan od važnih načina nabave u svim postojećim knjižnicama te da je samo Sveučilišna knjižnica, koja je imala pravo i na obvezni primjerak, slijedeći svoju nabavnu politiku, najveći dio knjiga i serijskih publikacija prinavljala kupnjom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
122-2691220-1012 - Knjižna baština u fondovima hrv. knjižnica: izazovi otkrivanja i interpretacije (Lakuš, Jelena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek
Profili:
Dora Sečić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Information Science Abstracts
- LISA: Library and Information Science Abstracts
- PASCAL: Sciences de l' Information, Documentation .