Pregled bibliografske jedinice broj: 683684
Obiteljska knjižnica Prandau-Normann - spomenička muzejska baština
Obiteljska knjižnica Prandau-Normann - spomenička muzejska baština // Osječki zbornik, 30 (2011), 265-274 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 683684 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Obiteljska knjižnica Prandau-Normann - spomenička muzejska baština
(Library of the family Prandau-Normann - monumental museum heritage)
Autori
Vinaj, Marina
Izvornik
Osječki zbornik (0473-4882) 30
(2011);
265-274
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
spomenička knjižna baština; Prandau-Normann; knjižnica; muzejska zbirka
(monumental library heritage; Prandau-Normann; library; museum collection)
Sažetak
Knjižnica Prandau-Normann jedna je od posebno bogatih spomeničkih, do sada uglavnom neistraženih knjižnica, čije posjedovanje nas obvezuje na dostojnu javnu prezentaciju, koja bez opsežnijih istraživanja nije moguća.Zavičajni fondovi u baštinskim ustanovama uz arhivalije, pokretne i nepokretne spomenike čine i knjižnični fondovi. Oni su temelj proučavanja kulturne povijesti određenoga područja, dokument vremena, identitet zavičaja. Knjjižnica obitelji Prandau-Norman uz ostale predmete obiteljskog naslijeđa iznimna je zavičajna dragocjenost. Uz knjižnicu obitelji Normann-Prandau, nakon Drugog svjetskog rata, djelovanjem Komisije za sakupljanje i zaštitu spomeničkih dobara (KOMZA) u osječki je arhiv dopremljen i kompletan arhiv valpovačkog vlastelinstva, važno gradivo za istraživanje povijesti Slavonije u 18. i prvoj polovici 19. stVelik dio inventara dvorca dopremljen je u osječki muzej nakon Drugog svjetskog rata, među njima i bogata knjižnica s preko 9.000 primjeraka. Knjižnica Prandau-Normann jedna je od spomeničkih zbirki Knjižnice Muzeja Slavonije koja čini jedan od devet odjela kompleksnog Muzeja Slavonije u Osijeku. Fond knjižnice Prandau-Normann sadržajno je raznolik: od beletristike, klasične literature, kulturno-umjetničkih priručnika, bibliofilskih izdanja. Posebno je izdvojena glazbena zbirka - notna i kazališna, većinom, rukopisna građa.Knjižnična građa izdvojena je danas u prostorima VIII Bastiona koji koristi Muzej Slavonije. Ovaj jedinstveni fond ističe se širinom zanimanja i sadržaja te kulturološkim usmjerenjem te je stoga vrlo često, uz znanstveno -istraživačke interese i dio izložbenih projekata. Naime, ova knjižnica posjeduje povijesnu, knjižnu, estetsku i brojne druge vrijednosti te je pravi izazov sagledati je ne samo kao knjižnicu, već i kao muzejsku cjelinu koja posjeduje bogatu muzealnost, a time i sposobnost svjedočenja o jednom vremenu, prostoru i velikaškoj obitelji kakva je bila obitelj Prandau-Normann u 18. stoljeću i kasnije. Glazbena ostavština obitelji Prandau, točnije braće Gustava i Karla nastavak je spomeničko- baštinske zbirke smještene u Muzeju Slavonije. Na žalost, glazbena je građa još uvijek nedovoljno istražena u našim knjižničnim fondovima te stoga valja posebno pozdraviti ovaj skup koji će, nadamo se, potaknuti naše muzikologe na istraživanje ovih dragocjenih riznica.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
122-2691220-1012 - Knjižna baština u fondovima hrv. knjižnica: izazovi otkrivanja i interpretacije (Lakuš, Jelena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek
Profili:
Marina Vinaj
(autor)