Pregled bibliografske jedinice broj: 683678
Analiza korisnika Knjižnice Muzeja Slavonije Osijek: kome je, uistinu, namijenjena muzejska knjižnica
Analiza korisnika Knjižnice Muzeja Slavonije Osijek: kome je, uistinu, namijenjena muzejska knjižnica // Knjižnice: kamo i kako dalje? : zbornik radova / Martek, Alisa ; Rybak Budić, Elizabeta (ur.).
Zagreb: Hrvatsko knjižničarsko društvo, 2013. str. 227-238 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 683678 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza korisnika Knjižnice Muzeja Slavonije Osijek: kome je, uistinu, namijenjena muzejska knjižnica
(User survey in the library of the Museum of Slavonija in Osijek: for whom is the museum library truly intended)
Autori
Knežević, Ivana ; Vinaj, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Knjižnice: kamo i kako dalje? : zbornik radova
/ Martek, Alisa ; Rybak Budić, Elizabeta - Zagreb : Hrvatsko knjižničarsko društvo, 2013, 227-238
ISBN
978-953-6001-89-7
Skup
12. dani specijalnih i visokoškolskih knjižnica
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 11.05.2011. - 14.05.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
specijalna knjižnica; muzejska knjižnica; anketa; vrednovanje; korisnici
(special library; museum library; questionnaire; evaluation; users)
Sažetak
Kome je, uistinu, namijenjena muzejska knjižnica i koja je njezina uloga, dugogodišnje je promišljanje muzejskih knjižničara. Temeljem postojećih izvora vezanih uz vrednovanje različitih tipova knjižnica, pretežito narodnih i visokoškolskih, javila se potreba i za vrednovanjem jedne specijalne – muzejske knjižnice – Knjižnice muzeja Slavonije Osijek. Muzej Slavonije Osijek, osnovan davne 1877. godine, danas je nacionalni muzej te najveći muzej općega tipa u Hrvatskoj. Njegov je bogati i raznovrsni fond raspoređen unutar devet odjela, među kojima je zastupljena i Knjižnica s više od 100.000 jedinica građe. Zbog samoga opsega građe, Knjižnica Muzeja Slavonije podijeljena je u dva odjela i smještena u dva odvojena prostora. Riječ je o Odjelu muzealnih tiskopisa i Odjelu hemeroteke. Naime, Knjižnica Muzeja Slavonije specifična je knjižnica čije su knjižnične aktivnosti stopljene s cjelokupnim muzejskim radom i aktivnostima. Ona ima ulogu stručne priručne knjižnice, ali i muzejskih odjela s muzejskim zbirkama. Ona je podrška stručnom i znanstvenom radu korisnika, izložbenoj i izdavačkoj djelatnosti Muzeja Slavonije. Kako bismo prikazale ulogu Knjižnice Muzeja Slavonije, odnosno ukazale na njezin status kao knjižnice u sastavu, stalni porast broja korisnika i priliva građe, odlučile smo ispitati korisnike koji koriste usluge Knjižnice i pri tome koristile anketu kao instrument istraživanja. Anketa je s jedne strane nastala kako bismo ukazale na jedinstvenost i specifičnost Knjižnice s obzirom na njezinu građu, a s druge strane kako bismo upozorile na ograničenost njezina djelovanja prostorom, opremom, stručnim djelatnicima, ali i nedostatkom odgovarajućih pravilnika. Istraživanje provedeno metodom ankete trajalo je od 1. prosinca 2010. do 28. veljače 2011. godine, pri čemu je ispitano 74 korisnika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
122-1222665-2667 - Jezik i stil zavičajne periodike (Rišner, Vlasta, MZOS ) ( CroRIS)
122-2691220-1012 - Knjižna baština u fondovima hrv. knjižnica: izazovi otkrivanja i interpretacije (Lakuš, Jelena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek
Profili:
Marina Vinaj
(autor)