Pregled bibliografske jedinice broj: 683282
Mediji i pamćenje. Prostetičko pamćenje i njegova uloga i stvaranju nove globalne zajednice
Mediji i pamćenje. Prostetičko pamćenje i njegova uloga i stvaranju nove globalne zajednice // Kultura, društvo, identitet - Europski realiteti
Osijek, Hrvatska, 2013. (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 683282 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mediji i pamćenje. Prostetičko pamćenje i njegova uloga i stvaranju nove globalne zajednice
(Media and Memory. Prosthetic Memory and Its Role in Creating a New Global Community)
Autori
Ćurković Nimac, Jasna ; Sever, Irena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
Kultura, društvo, identitet - Europski realiteti
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 20.03.2013. - 21.03.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
pamćenje; mediji; društvo; rekonstrukcija; empatija; identitet; zajednica
(memory; media; society; reconstruction; empathy; identity; community)
Sažetak
Tijekom posljednja tri desetljeća događa se svojevrsni memory boom u području društvenih i humanističkih znanosti ali i u javnom diskursu. Neki autori, poput npr. P. Norra smatraju da je jednim dijelom razlog tome postmodernističko razbijanje organske povezanosti s prošlošću, u smislu da se o pamćenju sve više govori upravo zato što je u krizi. No, još jedan bitan uzrok u odnosu na to „odmrzavanje pamćenja“ je utjecaj pamćenja na konstrukciju identiteta i s tim povezanu političku mobilizaciju. Stoga, evidentno je da se ne događa neka opća amnezija, već preobrazba narativa koji prenosi pamćenje, te pojavom masovnih medija sve veća medijska posredovanost prošlosti odnosno prostetičko pamćenje (A. Landsberg). Autorice će stoga analizirati odnos memorije/pamćenja i medija u nekoliko koraka. U prvom, uvodnom dijelu, autorice će objasniti nutarnje mehanizme oba fenomena koji sačinjavaju pretpostavke za stvaranje prostetičkog pamćenja, odnosno medijsku konstrukciju prošlosti. Nakon analize nekoliko ključnih karakteristika prostetičkog pamćenja, protumačit će na koji način prostetičko pamćenje utječe na preobrazbu identiteta i etičkih vrijednosti, te pokušati odgovoriti na pitanje (ne)opravdanosti takve vrste pamćenja. U zadnjem, zaključnom dijelu, autorice će se osvrnuti na ulogu prostetičkog pamćenja u stvaranju globalne zajednice pamćenja i prijelazu s paradigme nacionalizma na novu globalizacijsku paradigmu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-1941560-1542 - Religijski pluralizam, postmoderni religijski pokreti i hrvatski identitet (Tadić, Stipan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb