Pregled bibliografske jedinice broj: 682585
ORGANIZACIJSKA KULTURA I UNAPREĐENJE POSLOVNIH PROCESA
ORGANIZACIJSKA KULTURA I UNAPREĐENJE POSLOVNIH PROCESA // UTJECAJ ORGANIZACIJSKIH VARIJABLI NA USPJEH PROGRAMA UNAPREĐENJA POSLOVNIH PROCESA – EMPIRIJSKO ISTRAŽIVANJE / Buble, Marin (ur.).
Split: Ekonomski fakultet Sveučilišta u Splitu, 2012. str. 107-131
CROSBI ID: 682585 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ORGANIZACIJSKA KULTURA I UNAPREĐENJE POSLOVNIH PROCESA
(Organizational culture and business processes improvement)
Autori
Goić, Srećko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo
Knjiga
UTJECAJ ORGANIZACIJSKIH VARIJABLI NA USPJEH PROGRAMA UNAPREĐENJA POSLOVNIH PROCESA – EMPIRIJSKO ISTRAŽIVANJE
Urednik/ci
Buble, Marin
Izdavač
Ekonomski fakultet Sveučilišta u Splitu
Grad
Split
Godina
2012
Raspon stranica
107-131
ISBN
978-953-281-048-6
Ključne riječi
organizacijska kultura, poslovni procesi, unapređenje
(organizational culture, business processes, improvement)
Sažetak
Istražujući veze organizacijske kulture i unapređenja poslovnih procesa, u ovom su radu ispitivani različiti aspekti organizacijske kulture i drugih fenomena važnih za funkcioniranje i uspjeh svake organizacije, a posebno gospodarskih organizacija – poduzeća. Istraživanje na uzorku hrvatskih poduzeća pokazalo je da u hrvatskim poduzećima (ili barem u poduzećima koja su bila obuhvaćena ovim istraživanjem) organizacijska kultura nije dovoljno razvijena, te je prosječna ocjena njenih obilježja na razini 3, 17 (što je tek neznatno iznad srednje vrijednosti na skali od 1 do 5). Može se čak naslutiti da su manifestni aspekti organizacijske kulture (proslave, izleti, sportski susreti …) bolje izraženi od prosjeka, pa i od vrijednosnih elemenata. To, a pogotovo direktni odgovori ispitanika o poželjnim karakteristikama organizacijskog ponašanja (kao pokazatelja razine organizacijske strukture), upućuje na zaključak da u hrvatskom poduzećima postoji spoznaja i svijest o važnosti organizacijske kulture, ali ne i sistematsko i uspješno djelovanje na razvijanju i unapređivanju svih elemenata organizacijske kulture. Moglo bi se ponuditi generalni zaključak da 'meki' elementi organizacije i radne uspješnosti u našim poduzećima još uvijek nisu dovoljno prepoznati, te se formalni, 'tvrdi' elementi organizacije tretiraju kao presudni faktori radne uspješnosti. Ovo je istraživanje još jednom potvrdilo izrazitu dominaciju funkcijske organizacijske strukture u hrvatskim poduzećima. Dapače, moglo bi se reći da je aktivno korištenje organizacijske strukture kao instrumenta ostvarivanja organizacijske efikasnosti u velikoj mjeri nepoznanica u našim poduzećima. Ne koriste se drugačije, suvremene organizacijske strukture koje bi mogle dati specifičan, efikasniji način funkcioniranja poduzeća, primjeren njegovim specifičnostima. Kada se tome doda prethodno spomenuti nalaz da niti organizacijska kultura u našim poduzećima nije kvalitetno razvijena, proizlazi da naša poduzeća ukupno slabo koriste organizaciju u njezinim 'tvrdim' i 'mekim' aspektima kao instrument efikasnijeg rada i postizanja boljih radnih i poslovnih rezultata. Iako se nije pokazala statistička značajnost, postoje određene indikacije da u poduzećima koja koriste razvijenije oblike organizacijske strukture postoji i nešto razvijenija i jača organizacijska kultura, što bi sigurno govorilo u prilog potrebi i opravdanosti aktivnijeg odnosa prema izgradnji adekvatne organizacijske strukture i organizacijske kulture u našim poduzećima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
055-0553032-1139 - Uloga ljudskih resursa u izvođenju projekata unapređenja poslovnih procesa (Goić, Srećko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Split
Profili:
Srećko Goić
(autor)