Pregled bibliografske jedinice broj: 68249
Učinak transformirajućeg čimbenika rasta-beta na stanični rast i metabolizam gangliozida u Mullerovim stanicama retine
Učinak transformirajućeg čimbenika rasta-beta na stanični rast i metabolizam gangliozida u Mullerovim stanicama retine, 2000., magistarski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 68249 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinak transformirajućeg čimbenika rasta-beta na stanični rast i metabolizam gangliozida u Mullerovim stanicama retine
(Influence of transforming growth factor-beta (TGF-beta) on cell growth and ganglioside metabolism in retinal Muller cells)
Autori
Radeljak, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
16.11
Godina
2000
Stranica
146
Mentor
Šalković-Petrišić Melita
Neposredni voditelj
Hicks David
Ključne riječi
TGF-beta; gangliozidi; Mullerove stanice
(TGF-beta; gangliosides; Muller cells)
Sažetak
Samostalni učinak TGF-b na rast Müllerovih stanica kao i učinak TGF-b na GG Müllerovih stanica nije poznat. Prethodni nalazi pokazuju da postoji samostalni učinak drugih čimbenika rasta i GG, kao i međudjelovanje ovih grupa signalnih molekula na rast i diferencijaciju Müllerovih stanica u primarnoj kulturi. Cilj ovog ovog rada bio je istražiti samostalni učinak TGF-b i GG na Müllerove stanice, njihovo međudjelovanje kao i pojasniti mogući mehanizam međudjelovanja ovih grupa molekula. Analiza ugradnje 3[H]-timidina u DNA Müllerovih stanica pokazala je da TGF-b, ovisno o dozi (4, 5 i 10 ng/mL), ima inhibicijski učinak na stanični rast u odnosu na kontrolne stanice. Kvantitativna i kvalitativna analiza GG nakon tretmana Müllerovih stanica s TGF-b pokazala je da TGF-b u dozi od 10ng/mL mijenja sastav GG, u smislu 50%-og povećanja ekspresije GD1a u odnosu na kontrolne stanice, dok su ostali GG ostali nepromijenjeni. Metaboličkim obilježavanjem GG Müllerovih stanica s 3[H]- glukozaminom, pokazano je da TGF-b u dozi od 10ng/mL modulira metabolizam GG u smislu statistički značajnog povećanja biosinteze ukupnih GG, a posebice četverostrukim porastom biosinteze GD1a u odnosu na kontrolne stanice. Obilježavanje stanica 3[H]-timidinom je pokazalo 50%-no smanjenje radioaktivne ugradnje u DNA Müllerovih stanica nakon tretmana stanica s nanomolarnim koncentracijama GD1a, što pokazuje da GD1a ima antiproliferativni učinak na Müllerove stanice.
Na temelju ovih rezultata može se zaključiti da TGF-b ima antiproliferacijski učinak na Müllerove stanice u primarnoj kulturi. Također se može zaključiti da ovaj citokin ima modulirajući učinak na metabolizam GG u Müllerovim stanicama, a porast GD1a koji je diferencijacijski biljeg stanica, upućuje na diferencijacijski učinak TGF-b. Modulirajući učinak TGF-b na GG, te antiproliferativni učinak GD1a upućuje na međudjelovanje TGF-b i GG na Müllerove stanice u primarnoj kulturi. Dobiveni rezultati, te predloženi mehanizam međudjelovanja TGF-b i GG u Müllerovim stanicama upućuju na svrhovitost daljnjeg ispitivanja molekularnog mehanizma djelovanja ovih grupa signalnih molekula in vitro, kao i njihove uloge te mogućnost terapijske primjene u retinalnoj gliozi i neurodegenerativnim bolestima retine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti