Pregled bibliografske jedinice broj: 682153
ETIOLOŠKI FAKTORI ENKRUSTACIJE DVOSTRUKE J PROTEZE UROTRAKTA
ETIOLOŠKI FAKTORI ENKRUSTACIJE DVOSTRUKE J PROTEZE UROTRAKTA, 2013., doktorska disertacija, Medicinski fakultet Osijek, Osijek
CROSBI ID: 682153 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ETIOLOŠKI FAKTORI ENKRUSTACIJE DVOSTRUKE J PROTEZE UROTRAKTA
(Etiological factors for encrustation of double J stent)
Autori
Kuveždić, Hrvoje
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Medicinski fakultet Osijek
Mjesto
Osijek
Datum
13.12
Godina
2013
Stranica
84
Mentor
Babić-Ivančić, Vesna
Ključne riječi
JJ stent; enkrustati; sastav kamenca; sastav enkrustata
(Double J stent; encrustate; stone composition; encrustate composition)
Sažetak
Cilj istraživanja JJ stent je postao nezaobilazno pomagalo u liječenju brojnih uroloških bolesti. Kao i svako drugo medicinsko pomagalo, JJ stent ima svojih prednosti, ali i mana. Komplikacije JJ stenta su dobro opisane i velika većina nije životno ugrožavajuća. Ipak, u rijetkom broju slučajeva se JJ stent “zaboravi” čime njegovo odstranjivanje, po prestanku potrebe za istim postaje ozbiljan urološki problem. Najčešća tehnička komplikacija JJ stenta je stvaranje enkrustata JJ stenta, čime JJ stent postaje nefunkcionalan. Enkrustati JJ stenta se najlakše sprječavaju promjenom JJ stenta, a osim uloge biofilma i upale, drugi etiološki faktori nisu dovoljno poznati. Cilj istraživanja je bio analizirati predložene etiološke faktore stvaranja enkrustata JJ stenta. Također, cilj istraživanja je bio i provjeriti hipotezu da je kemijski sastav enkrustata JJ stenta istog sastava kao i primarni kamenac, a da u lužnatom urin prevladavaju fosfatni kamenci. Ispitanici i metode U prospektivno istraživanje je uključeno osamdeset ispitanika kojima je tijekom liječenja postavljen JJ stent. Grupa 1. je bila sastavljena od ispitanika u kojih su potvrđeni enkrustati JJ stenta (40 ispitanika), a Grupa 2. su bili ispitanici bez enkrustata na JJ stentu (40 ispitanika). Svi ispitanici su obrađeni standardnim protokolom predviđenim za urolitijazu, s uzimanjem odgovarajućih varijabli. Primarni kamenci i enkrustati su kemijski analizirani termogravimetrijskom metodom i infracrvenom spektroskopijom. Rezultati Ispitanici s enkrustiranim JJ stentom su značajno češće navodili subjektivne probleme, a bakteriološka analiza je značajno češće pokazala pozitivnu urinokulturu u istih. JJ stent je značajno duže bio postavljen u ispitanika s enkrustatima JJ stenta. Nema razlike u grupama po dobi, analizi sedimenta urina, vrijednosti ureje i kreatinina, te po vrijednosti pH. Najčešći tip primarnog kamenca je bio apatit, potom kalcijev oksalat (mono- i dihidrat), te struvit. Analiza sastava enkrustata je pokazala kako sastav enkrustata u većini slučajeva ne odgovara sastavu primarnog kamenca, a apatit je najčešći u grupi enkrustata. Zaključak Trajanje insercije JJ stenta i pozitivna bakteriologija urina su značajno povezane s nastankom enkrustata JJ stenta. Sastav enkrustata JJ stenta u većini slučajeva ne odgovara sastavu primarnog kamenca.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-0982904-2951 - Mehanizmi taloženja anorganskih biokompatibilnih i srodnih materijala (Kralj, Damir, MZOS ) ( CroRIS)
219-2192190-2069 - Fizikalno-kemijski i metabolički čimbenici rizika stvaranja kamenaca (Včev, Aleksandar, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Klinički bolnički centar Osijek,
Medicinski fakultet, Osijek