Pregled bibliografske jedinice broj: 681802
Naglasci u govorima i toponimiji Zažablja i Popova
Naglasci u govorima i toponimiji Zažablja i Popova // Rasprave Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, 39 (2013), 1; 155-173 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 681802 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Naglasci u govorima i toponimiji Zažablja i Popova
(Accent in the Speeches and Toponymy of Zažablje and Popovo)
Autori
Vidović, Domagoj
Izvornik
Rasprave Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje (1331-6745) 39
(2013), 1;
155-173
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
naglasak; narječje; govor; Popovo; Zažablje; novoštokavski
(accent; dialect; speech; Popovo; Zažablje; New Štokavian)
Sažetak
Područje Zažablja i Popova dijalektološki je veoma zanimljivo jer su se ondje zbog izoliranosti (poglavito u toponimiji) očuvali mnogi prežitci starijih stanja na fonološkoj (glas ʒ, suglasnička skupine čьr-, neprovođenje 2. jotacije, šćakavizmi, dočetno l, anticipacija palatalnoga elementa), morfološkoj i sintaktičkoj (genitiv množine na -ø, stari prezentski nastavak -u, predbuduće vrijeme imperativ prošli) te leksičkoj (apelativi hrž, klijet, mlaka i vas svojstveniji su sjevernim hrvatskim krajevima) razini koji supostoje s novoštokavskim inovacijama (glasovi ś i ź, hiperijekavizmi, provedba 3. jotacije, sintetička konstrukcija futura II. itd.). Na čitavo se područje proteže utjecaj dubrovačkoga govora, a osim sličnosti s drugim istočnohercegovačkim i crnogorskim govorima, ističem dosad nedovoljno naglašenu povezanost (što iskonsku, što kontaktnu) s južnočakavskim govorima. U naglasnome sustavu nahodimo i izgovorne (očuvanje silaznih naglasaka u nekim, doduše malobrojnim, primjerima, ali i sustavno u genitivu množine imenica s četiri i više slogova) i smjenbene (odraze praslavenskih naglasnih paradigma). Razlikovna se uloga naglaska ogleda u tvorbi hipokorističnih osobnih imena (npr. Ána < Ȁna), umanjenica (npr. nóga < nòga) i sl. Na obrađenomu području bilježim i određene sustavne naglasne razlike koje su uvjetovane ili zemljopisno (príčest : prȉčēst, dovèdem : dȍvedem, bȉjem : bȉjēm) ili narodnosno (razlike u naglašivanju pojedinih toponima i antroponima, dosljedno provođenje n. p. c, pa čak i razvijanje sekundarnoga n. p. c u Hrvata).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
212-2120920-0921 - Onomastička i etimologijska istraživanja hrvatskoga jezika (Brozović Rončević, Dunja, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, Zagreb
Profili:
Domagoj Vidović
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus