Pregled bibliografske jedinice broj: 681539
Nepoštene klauzule u ugovoru o licenciji
Nepoštene klauzule u ugovoru o licenciji // Nepoštene ugovorne odredbe : europski standardi i hrvatska provedba / Tomljenović, Vesna ; Petrić, Silvija ; Mišćenić Emilia (ur.).
Rijeka: Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2013. str. 203-222 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 681539 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nepoštene klauzule u ugovoru o licenciji
(Unfair clauses in a license contract)
Autori
Matanovac Vučković, Romana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Nepoštene ugovorne odredbe : europski standardi i hrvatska provedba
/ Tomljenović, Vesna ; Petrić, Silvija ; Mišćenić Emilia - Rijeka : Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2013, 203-222
ISBN
978-953-6597-85-7
Skup
Nepoštene ugovorne odredbe : europski standardi i hrvatska provedba
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 24.02.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
ugovor o licenciji; industrijsko vlasništvo; nepoštene ugovorne odredbe
(license contract; industrial property rights; unfair clauses)
Sažetak
U radu se obrađuju nepoštene odredbe u ugovoru o licenciji prava industrijskog vlasništva. Može se zaključiti da nepoštena a slijedom toga i ništetna klauzula u ugovoru o licenciji može biti ona koja je sadržana u općim uvjetima ugovora o licenciji koji obvezuju suugovaratelja strane koja je opće uvjete sastavila. Sastavljač općih uvjeta ugovora o licenciji može biti kako davatelj tako i stjecatelj licencije. Također, ugovor o licenciji vrlo je često dio šireg gospodarskog a time i ugovornog odnosa između davatelja i stjecatelja licencije kao što je ugovor o franšizi, ugovor o distribuciji, ugovor o transferu tehnologije, ugovor o istraživanju i razvoju ili ugovor o zajedničkom poslovnom poduhvatu. I to valja uzeti u obzir prilikom procjene usklađenosti pojedine klauzule s načelom savjesnosti i poštenja. Nadalje, valja uzeti u obzir da ugovor o licenciji može biti B2B, tj. trgovački ugovor, P2B, tj. građanski ugovor, a ugovorna strana može biti i osoba javnog prava. U svim tim odnosima, sukladno naravi pojedinog ugovora valja procjenjivati i dužnu pažnju. Također, i narav ugovora jedan je od elemenata koje treba razmotriti prigodom ocjene usklađenosti pojedine klauzule s načelom savjesnosti i poštenja. Napose, u procjeni je li neka klauzula ugovora o licenciji patenta, žiga ili industrijskog dizajna ništetna osobito treba uzeti u obzir monopolnu narav prava koje je predmet licencije te činjenicu da je kriterij nepoštenog postupanja zbog toga drukčiji no u drugim ugovorima, čemu pridonosi i činjenica da su ova prava u posebnom statusu i prema pravilima tržišnog natjecanja. Sve obrađeno u konačnici ukazuje na to da ne postoji univerzalno pravilo o tome koje bi klauzule ugovora o licenciji bile nepoštene. Neusklađenost pojedine ugovorne klauzule s načelom savjesnosti i poštenja može se odrediti tek uzimajući u obzir sve okolnosti konkretnog slučaja u kombinaciji s kriterijima iz čl. 295. i 296. ZOO.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0662501-2504 - Prilagodba hrvatskog građanskopravnog uređenja europskome (Gavella, Nikola, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Romana Matanovac Vučković
(autor)