Pregled bibliografske jedinice broj: 681487
Mikropropagacija krizantema aksilarnim grananjem i regeneracija biljaka somatskom embriogenezom
Mikropropagacija krizantema aksilarnim grananjem i regeneracija biljaka somatskom embriogenezom, 2013., diplomski rad, diplomski, Agronosmki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 681487 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mikropropagacija krizantema aksilarnim grananjem i regeneracija biljaka somatskom embriogenezom
(Micropropagation of chrysanthemum by axillary branching and plant regeneration by somatic embryogenesis)
Autori
Mario Skelin
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Agronosmki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
11.07
Godina
2013
Stranica
30
Mentor
Snježana Kereša
Ključne riječi
Krizanteme; Dendrathema grandiflora Tzvelev; mikropropagacija; ukorijenjivanje; somatska embriogeneza
(Chrysanthemum; Dendrathema grandiflora Tzvelev; micropropagation; rooting; somatic embryogenesis)
Sažetak
U radu su razvijani protokoli za proliferaciju aksilarnih izdanaka i somatsku embriogenezu za vrstu Dendrathema grandiflora Tzvelev. kultivar Palisade. Vegetacijski vršci su kultivirani na modificiranoj MS (Murashige i Skoog, 1962) hranidbenoj podlozi kojoj su dodani regulatori rasta 6-benzilaminopurin (BA) i giberlinska kiselina GA3 ili BA, kinetin (Kin) i indol-3-octena kiselina (IAA). Auksini indol-3-maslačna kiselina (IBA) i IAA su korišteni za procjenu ukorijenjivanja. Somatska embriogeneza iz eksplantata lista, peteljke i stabljike potaknuta je na modificiranoj MS podlozi s dodatkom 1 mg l-1 naftalenocetne kiseline (NAA) ili diklorofenoksioctene kiseline (2, 4-D), 0.1 mg l-1 BA, 200 mg l-1 hidrolizata kazeina i 290 mg l-1 prolina. Veći koeficijent prolifiracije, 3.2 novih izdanaka po jednom eksplantatu postavljenom na hranidbenu podlogu, postignut je kada je BA (0.1 mg l-1) korištena u kombinaciji sa GA3 (0.5 mg l-1). Veći broj izboja korjenčića po izdanaku induciran je korištenjem IBA (0.5 mg l-1), međutim na podlogama sa sadržajem IAA (2 mg l-1) razvijalo se korijenje veće dužine. Obje kombinacije regulatora rasta potaknule su jednako visoki postotak embriogeneze, 97.9% na eksplantatima lista, 56.3% na eksplantantima peteljke i 34.8% na eksplantantima internodija. Broj formiranih somatskih embrija bio je također najviši na eksplantatima lista, međutim najviša konverzija somatskih embrija u mlade biljke uočena je kod eksplantata peteljke.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1191193-2045 - Razvoj metoda mikrorazmnožavanja i uvođenje u hortikulturu endemičnih perunika (Kereša, Snježana, MZOS ) ( CroRIS)
178-1780691-2043 - Razvoj germplazme pšenice (Triticum aestivum L.) otporne na sušu (Barić, Marijana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Snježana Kereša
(mentor)