Pregled bibliografske jedinice broj: 681426
Invazivne vrste vodenih beskralježnjaka u rijeci Dravi na području grada Osijeka
Invazivne vrste vodenih beskralježnjaka u rijeci Dravi na području grada Osijeka, 2013., diplomski rad, diplomski, Odjel za biologiju, Osijek
CROSBI ID: 681426 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Invazivne vrste vodenih beskralježnjaka u rijeci Dravi na području grada Osijeka
(Invasive species of freshwater invertebrates in Drava river, Osijek)
Autori
Pekez, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Odjel za biologiju
Mjesto
Osijek
Datum
18.09
Godina
2013
Stranica
79
Mentor
Vidaković, Jasna
Neposredni voditelj
Čerba, Dubravka
Ključne riječi
Ponto-kaspijske invazivne vrste; vodeni beskralježnjaci; Drava; litoral; vodostaj
(Ponto-Caspian invasive species; freshwater invertebrates; Drava; litoral; water-level)
Sažetak
Zbog niskog vodostaja litoralni dio rijeke Drave postao je dostupan za uzorkovanje faune bentosa. Uzorci su uzeti na četiri različita lokaliteta, Streljana, Kompa, Most i Zeleno polje (16. – 24. rkm) u rujnu 2011. godine (14. i 15.09). Cilj rada bio je utvrditi sastav zajednice slatkovodnih beskralježnjaka u donjem toku rijeke Drave s naglaskom na invazivne beskralježnjake. Prisutnost invazivnih beskralježnjaka je očekivana jer su u velikom broju pronađeni u većini europskih rijeka. Osobito su uspješne vrste iz Ponto – kaspijske regije. Njihovo rasprostiranje je olakšano povezivanjem velikih riječnih tokova što je dodatno pospješeno otvaranjem kanala Rajna – Majna – Dunav. Invazivne vrste predstavljaju veliku prijetnju za autohtone organizme te uzrokuju homogenizaciju brojnih ekosustava. Analizom uzoraka prikupljenih na sva četiri lokaliteta utvrđeno je 17 svojti slatkovodnih beskralježnjaka, od čega je šest invazivnog karaktera. Invazivni organizmi su školjkaši Sinanodonta woodiana, Dreissena polymorpha i Corbicula fluminea, zatim rakušac Dikerogammarus villosus, rak Chelicorophium curvispinum i izopodni rak Jaera istri. Također, pronađene su i uginule jedinke dvije vrste mnogočetinaša Manayunkia speciosa i Hypania invalida. U sastavu zajednice invazivnih beskralježnjaka dominirali su C. fluminea, C. curvispinum i D. villosus. Kako bismo dobili detaljnije informacije o sastavu zajednice invazivnih beskralježnjaka, njihovoj brojnosti i utjecaju na autohtone organizme potrebno je provesti intenzivnija istraživanja u rijeci Dravi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
285-0000000-2674 - Zaštita voda Kopačkog rita - ekološke interakcije Dunava i poplavnog područja (Vidaković, Jasna, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Osijeku - Odjel za biologiju