Pregled bibliografske jedinice broj: 68132
Dvofotonski raspad K-šupljine u atomima žive
Dvofotonski raspad K-šupljine u atomima žive, 2000., magistarski rad, Prirodoslovno-matematički, Zagreb
CROSBI ID: 68132 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dvofotonski raspad K-šupljine u atomima žive
(Two-photon decay in mercury atoms)
Autori
Uroić, Milivoj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički
Mjesto
Zagreb
Datum
21.02
Godina
2000
Stranica
2+49
Mentor
Ilakovac, K.
Neposredni voditelj
Ilakovac, K.
Ključne riječi
Dvofotonski prijelazi stanja s K-šupljinom u živi; diferencijalne vjerojatnosti za 2s -> 1s; 3s -> 1s i 4sd -> 1s prijelaza
(Two-photon decay of the K-shell vacancy state in mercury; differential probabilities for 2s -> 1s; 3s -> 1s and 4sd -> 1s transitions)
Sažetak
Pomoću para germanijskih detektora visoke čistoće spojenih na koincidentni elektronički sustav, mjerila se diferencijalna vjerojatnost emisije para fotona pri popunjavanju K-šupljine u atomima žive. K-šupljine dobivale su se raspadom izvora ^(201)Tl koji elektronskim uhvatom prelazi u ^(201)Hg, uz gubitak 1s-elektrona u atomu (ostaje K-šupljina). Deeksitacija K-šupline može se, osim emisijom karakterističnog K i L X-zračenja, odvijati i malo vjerojatnim Pomoću para germanijskih detektora visoke čistoće spojenih na koincidentni elektronički sustav, mjerila se diferencijalna vjerojatnost emisije para fotona pri popunjavanju K-šupljine u atomima žive. K-šupljine dobivale su se raspadom izvora ^(201)Tl koji elektronskim uhvatom prelazi u ^(201)Hg, uz gubitak 1s-elektrona u atomu (ostaje K-šupljina). Deeksitacija K-šupline može se, osim emisijom karakterističnog K i L X-zračenja, odvijati i malo vjerojatnim dvofotonskim prijelazima pri kojima se emitira par fotona koji kontinuirano dijele energiju prijelaza. Izmjerene su diferencijalne vjerojatnosti za 2s -> 1s, 3s -> 1s i 4sd -> 1s prijelaze. Ovaj rad predstavlja mjerenje dvofotonskog raspada K-šupljine u najtežem elementu do sada, živi, pa su relativistički efekti najviše izraženi. Do sada su objavljena mjerenja u atomima Mo, Ag, Xe i Hf. Dasadašnji se teorijski računi ne uspijevaju u potpunosti usaglasiti s eksperimentalnim podacima, a prisutna su i znatna međusobna odstupanja. Osim primjene drugoga reda računa smetnje, problem zahtijeva i kvalitetne relativističke valne funkcije elektrona za početno i konačno stanje, i zbroj po svim mogućim međustanjima. Očekujemo da bi ovi rezultati mogli potaknuti usavršavanje teorijskih modela. pri kojima se emitira par fotona koji kontinuirano dijele energiju prijelaza. Izmjerene su diferencijalne vjerojatnosti za 2s -> 1s, 3s -> 1s i 4sd -> 1s prijelaze. Ovaj rad predstavlja mjerenje dvofotonskog raspada K-šupljine u najtežem elementu do sada, živi, pa su relativistički efekti najviše izraženi. Do sada su objavljena mjerenja u atomima Mo, Ag, Xe i Hf. Dasadašnji se teorijski računi ne uspijevaju u potpunosti usaglasiti s eksperimentalnim podacima, a prisutna su i znatna međusobna odstupanja. Osim primjene drugoga reda računa smetnje, problem zahtijeva i kvalitetne relativističke valne funkcije elektrona za početno i konačno stanje, i zbroj po svim mogućim međustanjima. Očekujemo da bi ovi rezultati mogli potaknuti usavršavanje teorijskih modela.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika
POVEZANOST RADA
Projekti:
119208
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Milivoj Uroić
(autor)