Pregled bibliografske jedinice broj: 680987
Biološka i ekološka obilježja ambrozije (Ambrosia artemisiifolia L.) i mogućnosti njezina suzbijanja na području Brodsko-posavske županije.
Biološka i ekološka obilježja ambrozije (Ambrosia artemisiifolia L.) i mogućnosti njezina suzbijanja na području Brodsko-posavske županije., 2013., doktorska disertacija, Poljoprivredni fakultet u Osijeku, Osijek
CROSBI ID: 680987 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Biološka i ekološka obilježja ambrozije
(Ambrosia artemisiifolia L.) i mogućnosti
njezina suzbijanja na području Brodsko-posavske
županije.
(Biological and ecological characteristics of
common ragweed (Ambrosia aartemisiifolia L.)
and possibilities of its control in Brod-
posavina county)
Autori
Antunović, Slavica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Poljoprivredni fakultet u Osijeku
Mjesto
Osijek
Datum
23.07
Godina
2013
Stranica
141
Mentor
Štefanić, Edita
Ključne riječi
ambrozija ; fenološka opažanja ; koncentracija peludi ; meteorološki elementi
(ragweed ; phenological observation ; pollen concentration ; meteorological elements)
Sažetak
Ambrozija uzrokuje značajne štete u poljoprivredi i probleme u javnom zdravstvu. Trogodišnje istraživanje (2008-2010) provedeno je s ciljem praćenja fenološkog razvoja ambrozije u okopavinskim usjevima (suncokretu, soji, kukuruzu) na ruderalnom staništu i na strništu. Nicanje ambrozije je usljedilo dva tjedna nakon sjetve, odnosno krajem travnja do polovine svibnja, a vegetacija je trajala 20-21 tjedan. Dužina vegetacije na ruderalnom staništu bila je 21 tjedan, a na strništu od 15 do 16 tjedana. Krivulje rasta stabljike u visinu i izduživanje muške cvati gotovo su identične u svim staništima i godinama istraživanja. Muške cvati se počinju pojavljivati 8 tjedana nakon nicanja, a polinirati od 10-tog, odnosno 11-tog tjedna. Na izduživanje muške cvati ambrozije, kao i na polinaciju, utječu meteorološki elementi. Značajan utejcaj na izduživanje muške cvati su imale temperature zraka, temperatura tla i duljina dana. Polinacija ambrozije je bila izuzetno dugačka i obilna u sve tri godine istraživanja. Vrhunac polinacije se kretao od 20. kolovoza do 5. rujna, a maksimalna dnevna količina peludi s čak 1520 zrnaca/m3 zraka izmjerena je 28. 08. 2010. Koncentracija peludi u zraku se povećavala s porastom temperature zraka smanjivala s povećanjem oborina i relativne vlage zraka. Način suzbijanja ambrozije ovisi o staništu i raspoloživim sredstvima, ali pri njegovom odabiru treba voditi računa o učinkovitosti i ekonomskoj isplativosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
079-2192374-0261 - Monitoring aeroalergena i model sustavnog suzbijanja alergogenog bilja (Štefanić, Edita, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek