Pregled bibliografske jedinice broj: 680098
Female Fashion on Late Antique Monuments from Salona (3rd – 4th c. AD)
Female Fashion on Late Antique Monuments from Salona (3rd – 4th c. AD) // Akti XII. međunarodnog kolokvija o rimskoj provincijalnoj umjetnosti / I. Koncani Uhač (ur.).
Pula: Arheološki muzej Istre, 2014. str. 203-210 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 680098 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Female Fashion on Late Antique Monuments from Salona (3rd – 4th c. AD)
Autori
Maršić, Dražen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Akti XII. međunarodnog kolokvija o rimskoj provincijalnoj umjetnosti
/ I. Koncani Uhač - Pula : Arheološki muzej Istre, 2014, 203-210
ISBN
978-953-6153-88-6
Skup
Datiranje kamenih spomenika i kriteriji za određivanje kronologije / The dating of stone monuments and criteria for determination of chronology
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 23.05.2011. - 28.05.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
portrait ; stola ; palla ; matrona ; dalmatica ; contabulatio ; colobium ; jewellery ; Scheitelzopffrisur ; Haarkranzfrisur
Sažetak
Salonitanke se portretiraju na manjem broju spomenika 3. i 4. st. Pretežito je riječ o portretima i čitavim figuralnim prikazima na sarkofazima (npr. sarkofag Dobrog Pastira), portretima na stelama, rijetko o prikazima na reljefnim pločama ili u statuarnoj plastici. Međutim i ti su malobrojni prikazi važni jer svjedoče o tranzicijskom procesu iz rimske u kasnoantičku i ranosrednjovjekovnu nošnju. Na spomenicima 3. st. još se uvijek pojavljuje stola, ali je postupno istiskuju suvremenije tunike – dalmatica i colobium. Drapiranje palle slijedi suvremeno drapiranje toge, pa izgledom podsjeća na togu contabulatu i togu triumphalis. Sve bogatiju i izvezeniju odjeću prati i bogati nakit – ogrlice, naušnice raznih tipova i naglavni ukras apotropejskog karaktera. Prakticiraju se dobro poznati stilovi češljanja s pletenicom posuvraćenom na tjeme i pletenicom ili kosom u obliku turbana, ali se pojavljuju i sasvim neobične, očito lokalne kreacije. Posebna pažnja u radu posvećuje se problemu prepoznavanja kolobija (colobium) – kasnoantičke luksuzne tunike bez rukava – odijelu o kojemu se do sada uopće nije raspravljalo u hrvatskoj arheološkoj publicistici. Nosila se preko tunike manikate, a ispod nekog ogrtača ili toge. Problematizira se mogućnost pojave kolobija na nekim od domaćih spomenika (Salona, Knin).
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-2690868-0919 - Istraživanje antičke i kasnoantičke umjetnosti na istočnoj obali Jadrana (Cambi, Nenad, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Dražen Maršić
(autor)