Pregled bibliografske jedinice broj: 679828
Hormonska terapija raka prostate : ima li još dilema?
Hormonska terapija raka prostate : ima li još dilema? // Liječnički vjesnik, 134 (2012), 94-104 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, stručni)
CROSBI ID: 679828 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hormonska terapija raka prostate : ima li još dilema?
(Hormonal therapy of prostate cance r: are there any dilemmas left?)
Autori
Jajac Bručić, Lana ; Juretić, Antonio ; Solarić, Mladen ; Bišof, Vesna ; Bašić-Koretić, Martina ; Rakušić, Zoran ; Šantek, Fedor
Izvornik
Liječnički vjesnik (0024-3477) 134
(2012);
94-104
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, stručni
Ključne riječi
rak prostate; hormonska terapija
(prostate cancer; hormonal therapy)
Sažetak
Strategija liječenja bolesnika s adenokarcinomom prostate ovisi o procjeni proširenosti bolesti, procjeni rizika od povratka bolesti, dobi, očekivanom trajanju života, komorbiditetima, afinitetima i načinu života. Jedan od standardnih terapijskih modaliteta jest i hormonska terapija. Hormonska terapija raka prostate zapravo je terapija koja suprimira androgen (AST) ili koja terapija deprivira androgen (ADT). Njezinom primjenom dolazi do sniženja razine androgena u krvi, a kako su stanice adenokarcinoma najvećim dijelom (!80%) hormonski ovisne o androgenima, prestanak stimulacije stanica raka androgenima dovodi do njihove apoptoze, usporava se rast tumora i smanjuje se njegova veličina. Stoga se ta vrsta terapije rabi u liječenju karcinoma prostate. Hormonska terapija indicirana je kao prvi terapijski modalitet kod nalaza metastatske bolesti. U slučaju primjene radioterapije na prostatu zahva}; ; ; enu rakom s kurativnom namjerom (kod nemetastatske bolesti) preporučuje se primjena terapije koja deprivira androgen u bolesnika sa srednjim i visokim rizikom od povratka bolesti prije, za vrijeme i poslije radioterapije u trajanju od 6 mjeseci ili 2–3 godine ovisno o procijenjenom riziku od povratka bolesti. U vezi s primjenom terapije koja deprivira androgen, a koja se može primijeniti na više načina i u više kombinacija, za određene kliničke situacije ne postoje konačne preporuke. Razloga je više: premalen broj odgovarajućih kliničkih studija, heterogenost bolesnika u studijama što otežava interpretaciju podataka te nekonzistentni rezultati. Također, kako novije dijagnostičke metode i postupci omogućavaju ranije otkrivanje raka prostate, a ranije i sve uspješnije liječenje produžava život bolesnika s metastatskom bolešću, rezultati »ranijih« kliničkih studija mogu gubiti na aktualnosti. Isto tako, sa sve dužim preživljenjem bolesnika sve važnija postaje kvaliteta života, odnosno nuspojave liječenja, kao i procjena koristi u odnosu prema štetnosti same terapije. Cilj je prikaza da upozori na novije spoznaje, kao i na moguće dileme o mjestu i primjeni terapije koja deprivira androgen.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
214-0000000-3601 - Učinak zračenja u bolesnika s rakom prostate na Tregs-limfocite (Juretić, Antonio, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Klinički bolnički centar Zagreb
Profili:
Lana Jajac Bručić
(autor)
Vesna Bišof
(autor)
Fedor Šantek
(autor)
Antonio Juretić
(autor)
Zoran Rakušić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- MEDLINE
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- MEDLINE