Pregled bibliografske jedinice broj: 679786
Kortikalna displazija kao uzrok epileptičke encefalopatije - prikaz slučaja
Kortikalna displazija kao uzrok epileptičke encefalopatije - prikaz slučaja // 41. simpozij Hrvatskog društva za dječju neurologiju s međunarodnim sudjelovanjem, Hrvatski liječnički zbor, Zagreb, 8. prosinac 2012. Zbornik radova. / Gojmerac, Tomislav (ur.).
Zagreb, 2012. (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 679786 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kortikalna displazija kao uzrok epileptičke encefalopatije - prikaz slučaja
(Cortical dysplasia as a cause of epileptic encephalopathy - case report)
Autori
Sekelj Fureš, Jadranka ; Mejaški Bošnjak, Vlatka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
41. simpozij Hrvatskog društva za dječju neurologiju s međunarodnim sudjelovanjem, Hrvatski liječnički zbor, Zagreb, 8. prosinac 2012. Zbornik radova.
/ Gojmerac, Tomislav - Zagreb, 2012
Skup
41. simpozij Hrvatskog društva za dječju neurologiju s međunarodnim sudjelovanjem, Hrvatski liječnički zbor, Zagreb, 8. prosinac 2012.
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 08.12.2012
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kortikalna displazija; epileptička encefalopatija
(cortical dysplasia; epileptic encephalopathy)
Sažetak
Donosimo prikaz slučaja djevojčice L.M koja se u dobi od 11 mjeseci prezentirala infantilnim spazmima zbog čega je hospitalizirana na Klinici za dječje bolesti Klaićeva te je postavljena dijagnoza Sindroma West. Djevojčica je liječena valproatom, vigabatrinom, klonazepamom bez kliničkog poboljšanja, a potom je u terapiju uveden Synacthen nakon čega je bila klinički mirna do dobi od 24 mjeseca. Tada je razvila druge tipove napadaja- apsans napadaje, mioklonizme, miokloni apsans, asimetrične toničke napadaje, napadaje s autonomnom simptomatologijom te generalizirane kloničko- toničke napadaje. Iskušani su brojni antiepileptici – valproat, okskarbamazepin, levetiracetam, nitrazepam, etosukcimid, topiramat, lamotrigin, klobazam – bez značajnijeg kliničkog učinka. Djevojčica je prošla i pulsnu terapiju deksametazonom na što je došlo do prolaznog poboljšanja. Elektroencefalografski nalazi mijenjali su se s promjenom semiologije napadaja- od atipične hipsaritmije, multifokalno promijenjenog nalaza do jasno paroksizmalno dizritmički promijenjenog nalaza u budnosti i u spavanju. Učinjena je opsežna dijagnostička obrada kojom su isključeni metabolički uzroci tvrdokorne epilepsije , kao i neki genetički sindromi. MR mozga učinjen 2007. godine ukazao je na cističnu formaciju lijevo parasagitalno što je tada protumačeno kao arahnoidalna cista, no ponovljeni MR mozga 2011. ukazao je na kortikalnu displaziju lijevo okcipitalno. Djevojčica je upućena na preoperativnu obradu u Schön Klinik, Vogtareuth gdje je učinjen visokorezolutni MR mozga, video EEG monitoring te je L.M. prepoznata kao kandidat za operativno liječenje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
072-1081870-0025 - Neurorazvojni ishod djece s intrauterinim zastojem rasta i/ili hipoksijom (Mejaški-Bošnjak, Vlatka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Klinika za dječje bolesti Medicinskog fakulteta
Profili:
Vlatka Mejaški-Bošnjak
(autor)