Pregled bibliografske jedinice broj: 679686
Fenomen izbjeglištva i biopolitika- problematiziranje temeljnih koncepata, kulturnoantropološka perspektiva
Fenomen izbjeglištva i biopolitika- problematiziranje temeljnih koncepata, kulturnoantropološka perspektiva, 2013., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 679686 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fenomen izbjeglištva i biopolitika- problematiziranje temeljnih koncepata, kulturnoantropološka perspektiva
(Refugeeness and biopolitics-rethinking key concepts in cultural anthropology perspective)
Autori
Petrović, Duško
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
05.03
Godina
2013
Stranica
254
Mentor
Đaković, Branko
Ključne riječi
izbjeglištvo; biopolitika; moderna; postmoderna; biopolitičko stanje; humanitarizam
(refugeeness; modernity; postmodernity; biopolitical condition; biopolitcs; humanitarianism)
Sažetak
Doktorski rad pod naslovom „Fenomen izbjeglištva i biopolitika – propitivanje temeljnih koncepata, kulturnoantropološka perspektiva“ razmatra fenomen izbjeglištva (pojavu izbjeglica, apatrida i azilanata) u odnosu na modernu politizaciju biološkog života (tematiziranu konceptom biopolitike). Točnije, u radu se tematizira način na koji je politizacija biološkog života utjecala na politike, predodžbe, diskurse, institucionalne prakse stvorene za „suočavanje“ sa fenomenom izbjeglištva tj. sa grupama ljudi koji su izgubili članstvo u nekoj od političkih zajednica. U današnjem kontekstu, dominantnoj modernoj političkoj zajednici – naciji-državi. Kao što i u naslovu stoji navedenoj problematici se pristupa kritički, propitivanjem temeljnih koncepata koji utječu na izbjegličke političke i institucionalne prakse te dominantne predodžbe i diskurse. To znači da se kritički propituje cijeli politički i ideološki kontekst nastajanja fenomena izbjeglištva. Točnije pokazuje se kako na političke i institucionalne prakse koje utječu na formiranje izbjegličkih identiteta bitno djeluje cjelokupna struktura Zapadne moderne politike. U radu se analizira kako na fenomen izbjeglištva ključan utjecaj ostvaruju temeljni političko- filozofski koncepti kojima se opisuje struktura moderne politike i epohe moderne te fenomen politizacije biološkog života. U tom smislu tematiziraju se i propituju politički koncepti nacije-države, suvereniteta, državljanstva itd. te ih se povezuje sa konceptima moderna i postmoderna prateći njihov utjecaj na fenomen izbjeglištva. Navedena problematika prati se na dvije analitičke razine: na sinkronijskoj i dijakronijskoj razini. Strukturalna analiza je upotpunjena kritičkim povijesnim pregledom razvoja fenomena. Rad se temelji na opsežnom istraživanju relevantne literature iz različitih disciplina društveno- humanističkih znanosti (filozofija, pravo, povijest, politologija, kulturna antropologija, izbjeglički studiji itd.). Pored literature koriste se raznovrsni izvori (službeni dokumenti međunarodnih organizacija, statistički izvještaji, pravilnici), uz navedene izvore u radu se koristi postupak autoetnografije vlastita iskustva tj. autorova osobna sjećanja budući da je i sam bio izbjeglica. U konačnici se u radu iscrtavaju konture tzv. biopolitičkog stanja koje vrši hegemonijski utjecaj na fenomen izbjeglištva na globalnoj razini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija, Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301679-1325 - Etnološka baza podataka kao izvor znanja o etničkim i nacionalnim identitetima (Đaković, Branko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb