Pregled bibliografske jedinice broj: 679166
Pedološko vegetacijske karakteristike park šume Marjan
Pedološko vegetacijske karakteristike park šume Marjan // 4. Hrvatski Botanički Simpozij s međunarodnim sudjelovanjem Split 2013 / Alegro, Antun ; Boršić, Igor (ur.).
Split, 2013. (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 679166 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pedološko vegetacijske karakteristike park šume Marjan
(Soil and vegetation characteristics of the Forest Park Marjan)
Autori
Vrbek, Boris ; Vrbek, Mirjana ; Pilaš, Ivan ; Medak, Jasnica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
4. Hrvatski Botanički Simpozij s međunarodnim sudjelovanjem Split 2013
/ Alegro, Antun ; Boršić, Igor - Split, 2013
ISBN
978-953-99774-6-5
Skup
4. Hrvatski Botanički Simpozij s međunarodnim sudjelovanjem Split 2013
Mjesto i datum
Hrvatska, 27. - 29. rujna
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Park šuma Marjan; tipovi tala; vegetacija
(Forest Park Marjan; soil types; vegetation)
Sažetak
Park-šuma Marjan smještena je na marjanskom poluotoku, krajnje zapadnom dijelu splitskog poluotoka i zauzima 300.29 ha površine, od čega je 196.24 ha pokriveno vegetacijom. Greben marjanskog poluotoka proteže se u smjeru istok - zapad što je uzrok formiranju dviju padina, sjeverne i južne. Na južnoj padini Marjana prevladavaju lako trošivi lapor i fliš iznad kojih su antropogenim utjecajem nastale obradive površine s dubljim tlima. Vršni greben i sjeverna padina građeni su od alveolinskih i numulitnih vapnenaca gdje su pretežito razvijena plitka i stjenovita tla. Ukupno je utvrđeno 7 glavnih tipova tala: kamenjara (lithosol), sirozem (regosol), rendzina na flišu (rendzic leptosol), crnica na vapnencu (molic leptosol), smeđe tlo na vapnencu, (leptic cambisol) koluvij (eutric regosol) i eutrično smeđe tlo (eutric kambisol) te antropogena tla na flišnim površinama (anthrosols). Ovisno o prirodi pedogenetskih faktora i njima uvjetovanih procesa, na području park šume Marjan ustanovljeno je 9 pedokartografskih jedinica od kojih su tri sastavljene od jednog tipa tla, a šest je sastavljeno od dva tipa tla. Na područjima s plitkim tlima razvijenim iznad vapnenačke podloge u prošlosti je uglavnom sađen alepski bor (Pinus halepensis), a često i čempres (Cupressus sempervirens, Cupressus horisontalis). Osim ovih biljnih vrsta još su u manjim grupama ili pojedinačno sađeni: pinija (Pinus pinea), primorski bor (Pinus pinaster), dalmatinski crni bor (Pinus nigra ssp. dalmatica), brucijski bor (Pinus brutia), himalajski cedar (Cedrus deodara) i libanonski cedar (Cedrus libani). Većina navedenih vrsta se zadržala do današnjih dana, ali se u sloju grmlja postupno pojavljuju elementi autohtone vegetacije s dominacijom crnike (Quercus ilex) i crnog jasena (Fraxinus ornus), čiji se razvoj potiče od strane Uprave parka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
024-0242049-2103 - Šumska staniša u uvjetima izloženosti štetnim utjecajima i klimatskim promjenama (Vrbek, Boris, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski šumarski institut, Jastrebarsko