Pregled bibliografske jedinice broj: 678625
Postjugoslavenska Odiseja: putovanje i nostalgija u Odiseju Gorana Stefanovskog
Postjugoslavenska Odiseja: putovanje i nostalgija u Odiseju Gorana Stefanovskog // Słowianie w podróży: Tom II. Literatura / Guštin, Maša ; Wyszogrodzka-Liberadzka, Natalia (ur.).
Gdanjsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2016. str. 244-254 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 678625 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Postjugoslavenska Odiseja: putovanje i nostalgija
u Odiseju Gorana Stefanovskog
(Postyugoslav Odyssey: Travel and Nostalgia in
Goran Stefanovski's Odysseus)
Autori
Baković, Ivica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Słowianie w podróży: Tom II. Literatura
/ Guštin, Maša ; Wyszogrodzka-Liberadzka, Natalia - Gdanjsk : Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2016, 244-254
ISBN
978-83-7865-393-6
Skup
Słowianie w podróży
Mjesto i datum
Gdańsk, Poljska, 10.10.2013. - 11.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
kazalište ; putovanje ; nostalgija ; pamćenje ; Odisej
(theatre ; nostalgia ; travel ; memory ; Odysseus)
Sažetak
U radu će se analizirati predstava "Odisej" prema tekstu Gorana Stefanovskog, u režiji Aleksandra Popovskog. Riječ je o predstavi praizvedenoj na Brijunima 20. srpnja 2012, nastaloj u koprodukciji nekoliko kazališnih kuća i festivala iz Hrvatske, Makedonije, Slovenije i Srbije. Predstava se profilirala kao "putujuća predstava" s obzirom da je namijenjena gostovanjima u kazalištima i na festivalima zemalja bivše Jugoslavije, ali i šire. S obzirom na odnos prema mitu o Odiseju, koji se u predstavi (i u dramskom tekstu) uspostavlja, te propitivanje njegova situiranja u današnje (postjugoslavensko, post/tranzicijsko itd.) vrijeme, analiza će krenuti od uspostavljanja konteksta u kojem (ali i kontekstâ u kojima) se predstava izvodi kako bi se razjasnile moguće poveznice između društvene, političke i kulturne stvarnosti i same predstave. Kao središnje pitanje nameće se pitanje različitih politika pamćenja koje se u "Odiseju" problematiziraju te kako se koncept putovanja prema njima odnosi. Leži tu prije svega problem odnosa tih različitih politika pamćenja prema Jugoslaviji i njezinu kulturnom i političkom nasljeđu, a usto i problem odnosa između sredina koje su raspadom Jugoslavije razdvojene te konačno mjesto umjetnika u toj mreži odnosa. S obzirom na suvremene politike hrvatskih i ostalih kazališnih kuća i festivala u regiji, predstava "Odisej" samo je jedan u nizu znakova koji ukazuju na ponovno umreživanje različitih kulturnih politika te njihovo međusobno prožimanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija