Pregled bibliografske jedinice broj: 678121
Zavjetni spomenici Svetom Trojstvu na području sjeveroistočne Hrvatske i Vojvodine
Zavjetni spomenici Svetom Trojstvu na području sjeveroistočne Hrvatske i Vojvodine // Simpozij Problem spomenika: spomenik danas, Klanjec 23.-25. listopada 2013, knjiga sažetaka / Pejković, Božidar (ur.).
Zagreb: Muzeji Hrvatskog zagorja Galerija Antuna Augustinčića, 2013. str. 24-24 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 678121 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zavjetni spomenici Svetom Trojstvu na području sjeveroistočne Hrvatske i Vojvodine
(Holy Trinity Votive Monuments in Northeastern Croatia and Vojvodina)
Autori
Zajec, Vlasta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Simpozij Problem spomenika: spomenik danas, Klanjec 23.-25. listopada 2013, knjiga sažetaka
/ Pejković, Božidar - Zagreb : Muzeji Hrvatskog zagorja Galerija Antuna Augustinčića, 2013, 24-24
Skup
Problem spomenika: spomenik danas
Mjesto i datum
Klanjec, Hrvatska, 23.10.2013. - 25.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
zavjetni spomenik Sv. Trojstvu; kužni pil; Habsburška Monarhija; Osijek; Požega; Sombor; Novi Sad; barok; zaštita spomenika
(Holy Trinity Votive Monument; Plague Column; Habsburg Monarchy; Osijek; Požega; Sombor; Novi Sad; Baroque; conservation)
Sažetak
U radu se analiziraju povijesni i ideološki aspekti podizanja nekoliko kužnih pilova posvećenih Svetom Trojstvu, postavljenih tijekom 18. stoljeća na rubnom području Habsburške Monarhije, na današnjem teritoriju sjeveroistočne Hrvatske i Vojvodine, te njihove kasnije sudbine, s naglaskom na naravi i ritmu njihovih devastacija i obnova. U fokusu istraživanja su četiri monumentalno koncipirana kužna pila od kojih je najraniji podignut u Osijeku (1729.-1730.). Dvadesetak godina kasnije, 1749., sagrađen je pil u Požegi, a zavjetni spomenici u Vojvodini podignuti su u drugoj polovici stoljeća - somborski 1774., a novosadski 1781. godine. Podignuti kao zavjetni spomenici u zahvalu za spas od kužne pošasti, pilovi su i trijumfalistički izraz rekristijanizacije, ponovnog posvajanja područja koje se stoljeće i pol nalazilo pod vlašću Osmanlija, granica čijeg dominija se još uvijek nalazi vrlo blizu. Ti su sadržaji predočeni elokventnom uporabom barokne spomeničke retorike i isporučeni u monumentalnom formatu na velikim gradskim trgovima, mjestima snažna simboličkog potencijala, što je u vremenima radikalne promjene društvenog uređenja i afirmacije različitih ideoloških predznaka provociralo snažne reakcije. Nakon 1945. godine spomenici postaju predmetom devastacije i vandalizma, a oni u Somboru i Novom Sadu u potpunosti su srušeni. Devedesetih godina prošlog stoljeća, s novim političkim obratom i uspostavljanjem novih političkih paradigmi, percepcija značaja i važnosti tih spomenika još jednom se temeljito mijenja pri čemu kužni pilovi u Požegi i Osijeku doživljavaju opsežne restauratorske zahvate, dok se u Somboru i Novom Sadu bilježe inicijative za obnovom, odnosno rekonstrukcijom srušenih spomenika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
020-0202685-2700 - Barok, klasicizam, historicizam u sakralnoj umjetnosti kontinentalne Hrvatske (Repanić-Braun, Mirjana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za povijest umjetnosti, Zagreb
Profili:
Vlasta Zajec
(autor)