Pregled bibliografske jedinice broj: 67771
Polietilenski filmovi kao malč u uzgoju bosiljka (Ocimum basilicum L.) na otvorenom
Polietilenski filmovi kao malč u uzgoju bosiljka (Ocimum basilicum L.) na otvorenom // 36. znanstveni skup hrvatskih agronoma s međunarodnim sudjelovanjem Postignuća i perspektive hrvatskog poljodjelstva : knjiga sažetaka / Kovačević, Vlado (ur.).
Osijek, 2000. str. 180-180 (poster, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 67771 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Polietilenski filmovi kao malč u uzgoju bosiljka (Ocimum basilicum L.) na otvorenom
(Use of polyethylene films for mulching in growing basil (Ocimum basilicum L.) in the open)
Autori
Žutić, Ivanka ; Putievsky, Eli ; Dudai, Nativ
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
36. znanstveni skup hrvatskih agronoma s međunarodnim sudjelovanjem Postignuća i perspektive hrvatskog poljodjelstva : knjiga sažetaka
/ Kovačević, Vlado - Osijek, 2000, 180-180
Skup
Znanstveni skup hrvatskih agronoma s međunarodnim sudjelovanjem (36 ; 2000)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 22.-25. 02.200
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Sažetak
Jedna od prednosti upotrebe obojenih polietilenskih (PE) filmova kao malča je povišenje temperature tla u usporedbi s nepokrivenim tlom, što rezultira promjenom u ritmu rasta i razvoja uzgajane kulture. To je svojstvo osobito značajno u uzgoju biljnih vrsta s visokim zahtjevima za toplinom, posebice tijekom ranog proljeća, kada su noćne temperature zraka još relativno niske. Cilj je ovog istraživanja utvrditi utjecaj obojenih PE-filmova kao malča na gospodarska svojstva bosiljka uzgajanog na otvorenom tijekom proljetnog i ljetnog razdoblja. Istraživanje je provedeno tijekom 1999. godine u istraživačkoj stanici Newe Ya'ar u blizini Haife u Izraelu (Donja Galileja), po shemi slučajnog bloknog rasporeda u četiri ponavljanja. Korišteni su dvoslojni različito obojeni neprozirni PE-filmovi (jednobojni smeđi te s crvenim, srebrnim odnosno žutim slojem na smeđoj podlozi), u usporedbi s nepokrivenim tlom. Presadnice s grudom supstrata sađene su 28. ožujka na razmak 45 cm x 33 cm, a berbe su obavljane kada je oko 30 % biljaka bilo u fazi cvatnje (19. svibanj, 14. lipanj, 11. srpanj, 10. kolovoz). Kod svih tretiranja, prinos se signifikantno udvostručavao u svakoj narednoj berbi, osim u posljednjoj, ostajući na razini prethodne berbe (467, 733, 1376 i 1403 g/m2). Prinos sa svih pokrivenih parcela bio je u prvoj i zadnjoj berbi signifikantno viši u usporedbi s nepokrivenim površinama, a u ostalim berbama podjednak. Ukupni prinos svih pokrivenih parcela bio je podjednak (od 4.01 do 4.28 kg/ m2) i signifikantno viši od prinosa nepokrivenih parcela (3.44 kg/ m2).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA