Pregled bibliografske jedinice broj: 67763
IZRAVNO PREKRIVANJE ROTKVICE POLIMERNIM MATERIJALIMA
IZRAVNO PREKRIVANJE ROTKVICE POLIMERNIM MATERIJALIMA // Postignuća i perspektive hrvatskog poljodjelstva / Kovačević Vlado (ur.).
Osijek: Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2000. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 67763 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
IZRAVNO PREKRIVANJE ROTKVICE POLIMERNIM MATERIJALIMA
(DIRECT COVERING OF RADISH WITH POLYMER MATERIALS)
Autori
Toth, Nina ; Žutić, Ivanka ; Novak, Bruno ; Ramqaj, Gezim
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Postignuća i perspektive hrvatskog poljodjelstva
/ Kovačević Vlado - Osijek : Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2000
Skup
36. znanstveni skup hrvatskih agronoma s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 22.02.2000. - 25.02.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Sažetak
Polimerni materijali za izravno prekrivanje usjeva primijenjuju se u uzgoju povrća zbog zaštite od nepovoljnih ekoloških čimbenika te stvaranja optimalnog hidrotermičkog mikroklimata. U cilju izdvajanja materijala s najboljim učinkom, tijekom 1999. godine istraživan je utjecaj Agryla, Lutrasila, Vrteksa, perforiranog PE-filma te kontrole bez prekrivanja, na komponente prinosa i gospodarska svojstva rotkvice (Tarzan F1).
Istraživanje je provedeno u klimatskim prilikama sjeverozapadne Hrvatske u proljetnom i dva jesenska roka uzgoja. Pokusi su postavljeni po slučajnom bloknom rasporedu u četiri ponavljanja. Tijekom vegetacije, od izravne sjetve do jednokratne berbe (4 do 6 tjedana), usjevi su bili trajno prekriveni.
Ustanovljeno je da je ukupni prinos ispod svih materijala bio najveći u proljetnom roku uzgoja, dok je u prvom jesenskom bio manji za 13 do 47 %, zavisno od materijala, a u drugom jesenskom za 49 do 69 %, kao posljedica utjecaja ekoloških čimbenika. U proljetnom roku uzgoja pozitivno se ističu materijali Agryl, Lutrasil i Vrteks ispod kojih su ostvareni podjednako najveći ukupni prinosi (4.72, 3.71 i 3.9 kg/m2) te najveće prosječne mase biljaka (25, 24, i 21 g) i mase hipokotila (20, 19 i 17 g) čije su vrijednosti opravdano veće od ostvarenih ispod perforiranog PE filma i u kontroli. U prvom jesenskom roku uzgoja nije bilo značajnih razlika u istraživanim svojstvima između materijala za prekrivanje odnosno kontrolnog usjeva, dok se u drugom roku izdvajaju Agryl, Vrteks i kontrola s podjednako najvećim vrijednostima istraživanih svojstava, značajno većim od ostvarenih ispod perforiranog PE filma i Lutrasila.
Rezultati jednogodišnjeg istraživanja ukazuju da se u proljetnom roku uzgoja uz primjenu polimernih materijala Agryla, Lutrasila i Vrteksa ostvaruju najveći prinosi rotkvice, u ranojesenskom manji te najmanji u kasnojesenskom roku, u oba bez opravdanosti prekrivanja usjeva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)