Pregled bibliografske jedinice broj: 677368
Održavanje pokosa kosina iskopanih u mekoj stijeni
Održavanje pokosa kosina iskopanih u mekoj stijeni // Zbornik 6. Savjetovanja Hrvatskog geotehničkog društva / Matešić, Leo ; Sokolić, Igor (ur.).
Zadar: Hrvatsko geotehničko društvo, 2013. str. 82-83 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 677368 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Održavanje pokosa kosina iskopanih u mekoj stijeni
(Maintenance of Slope Surfaces Excavated in Soft Rock)
Autori
Miščević, Predrag ; Vlastelica, Goran ; Salvezani, Daša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik 6. Savjetovanja Hrvatskog geotehničkog društva
/ Matešić, Leo ; Sokolić, Igor - Zadar : Hrvatsko geotehničko društvo, 2013, 82-83
ISBN
978-953-95486-3-4
Skup
Sanacija, tehničko praćenje i održavanje u geotehnici / Remediation, Monitoring and Maintenance in Geotechnics
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 17.10.2013. - 19.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
rastrošba; meka stijena; kosina; održavanje
(weathering; soft rock; slope; maintenance)
Sažetak
Neposredno nakon iskopa meke stijene imaju dostatnu čvrstoću da se i gotovo vertikalni zasjeci u njima mogu proračunski dokazati stabilnim. Međutim kada se te površine ostave djelovanju okoline kao što su: sušenje uslijed djelovanja sunca, vlaženje nakon oborina, grijanje i hlađenje, zamrzavanje i odmrzavanje, na njima se počinje razvijati proces rastrošbe (eng. "weathering").Posljedica procesa rastrošbe je promjena čvrstoće meke stijene, koja se očituje u kontinuiranoj eroziji površine pokosa ali i pojavi klizišta i odrona blokova. Oba procesa ugrožavaju funkcionalnost objekata koji se nalaze u podnožju takvih kosina, te se javlja problem kontinuiranog održavanja. U praksi se ovaj problem rješava po inerciji na način da se ukloni pokrenuti materijal. Međutim, s ovakvim pristupom otvara se mogućnost daljnjeg pokretanja čak i veće mase materijala, pa je tako na primjer dionica Jadranske magistrale Split-Omiš u zadnjih desetak godina u više navrata bila zatvorena zbog klizanja veće mase na kosinama iskopanim u flišu. Kako onda definirati postupak održavanja pokosa u mekim stijenama? U tim materijalima ključno je spoznati problem procesa rastrošbe, te već u projektiranju predvidjeti rješenja koja će onemogućiti razvoj rastrošbe na pokosima. Minimalne troškove održavanja najjednostavnije je postići upotrebom projektnih rješenja koja onemogućuju razvoj procesa rastrošbe. Moguća rješenja su: oblikovanje kosine s blažim nagibom pokosa, tretiranje postupkom koji će omogućiti razvoj vegetacije na površini, te "zatvaranje" površine pokosa s rješenjem koje će onemogućiti sušenje i vlaženje materijala kao što je lapor. U radu se prikazuju primjeri mogućih rješenja zaštite pokosa sa svrhom zaustavljanja procesa rastrošbe, te komentiraju njihove prednosti i nedostaci.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Geologija, Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije, Split