Pregled bibliografske jedinice broj: 677260
Histološke razlike ucijeljenu srčanog infarkta štakora s kasnom komplikacijom i bez nje
Histološke razlike ucijeljenu srčanog infarkta štakora s kasnom komplikacijom i bez nje, 2012., doktorska disertacija, Medicinski fakultet, Split
CROSBI ID: 677260 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Histološke razlike ucijeljenu srčanog infarkta štakora s kasnom komplikacijom i bez nje
(Histological differences in healing following transmural infarction in rats with and without late compliction)
Autori
Aljinović, Jure
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Split
Datum
20.01
Godina
2012
Stranica
67
Mentor
Grković, Ivica
Ključne riječi
srce; infarkt; kasna komplikacija; imunohistokemija
(heart; infarct; late compliation; immunohistochemistry)
Sažetak
SAŽETAK Mehanizmi srčane regeneracije analizirani su nakon transmuralnog srčanog infarkta u štakorskim srcima primjenom imunohistokemijske metode za protutijela na α-SMA, kaspazu-3, Ki-67, PGP 9.5, TH i nestin. Sedam tjedana nakon izazivanja srčanog infarkta, dva različita procesa cijeljenja otkrivena su u štakorskim srcima s i bez aneurizmatskog izbočenja stjenke lijeve klijetke. Osim stanjenja stjenke, u oba tipa ožiljka nađene su tri zone: središnja zona, peri-infarktna zona i granična zona prema zdravom tkivu. Kod aneurizmatskog tipa ožiljka središnja zona je bila nekrotična, dok je u ne-aneurizmatskom ožiljku ona bila zamijenjena dobro formiranim vezivom i miofibroblastima. Apoptotske kaspaza-3 pozitivne stanice nađene su u graničnoj zoni aneurizmatskog ožiljka, dok su kod ne-aneurizmatskog ožiljka nađene unutar svih zona. Proliferirajuće Ki-67 pozitivne stanice pokazivale su obrnutu raspodjelu u odnosu na apoptotske stanice. Određivanjem postotka α-SMA pozitivnih stanica, dokazana je prisutnost 60% α-SMA pozitivnih stanica u središnjoj zoni i 30% u peri-infarktnoj zoni ne-aneurizmatskog ožiljka. U aneurizmatskom ožiljku, 39% miofibroblasta nađeno je u peri-infarktnoj zoni unutar područja invaginacije u nekrotično tkivo, naspram 19% u ne-invaginiranom dijelu. Nisu nađene razlike u broju i raspodjeli TH i PGP 9.5 pozitivnih stanica unutar ove dvije grupe ožiljaka. Nestin pozitivne stanice nađene su u oba tipa ožiljka ali s različitim rasporedom unutar zona. Navedeni rezultati upućuju da je sedam tjedana nakon infarkta cijeljenje srčanog infarkta kod aneurizmatskog tipa ožiljka u subakutnoj fazi, dok je cijeljenje u ne-aneurizmatskom ožiljku u kroničnoj fazi. Histološke razlike u načinu cijeljenja mogu biti važne zbog procjene funkcionalnih svojstava srčane stjenke i prognoze za oporavak.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
216-2160528-0067 - Mehanizmi srčane boli u ishemiji, metaboličkim promjenama i u starosti (Grković, Ivica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Split
Profili:
Jure Aljinović
(autor)