Pregled bibliografske jedinice broj: 677114
Kršćanski simboli na novcu Konstantina Velikog
Kršćanski simboli na novcu Konstantina Velikog // Okrugli stol "Pogled na Konstantinovo doba, 2013 →313" : program i sažeci izlaganja / Marohnić, Jelena ; Vilogorac Brčić, Inga (ur.).
Zagreb: Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013. str. 14-14 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 677114 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kršćanski simboli na novcu Konstantina Velikog
(Christian Symbols on coins of Constantine the Great)
Autori
Pavlović, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Okrugli stol "Pogled na Konstantinovo doba, 2013 →313" : program i sažeci izlaganja
/ Marohnić, Jelena ; Vilogorac Brčić, Inga - Zagreb : Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013, 14-14
Skup
Pogled na Konstantinovo doba, 2013 →313
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 06.06.2013. - 07.06.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Konstantin I; Kršćanstvo; novac; Siscia
(Constantine I; Christianity; Coins; Siscia)
Sažetak
Konstantin Veliki ostao je zabilježen u povijesti Rimskog Carstva kao prvi „car kršćanin“ koji je odškrinuo vrata kršćanstvu i snažno ga podupirao. Upravo se novac kovan za vrijeme njegove vlasti često uzima kao dokaz Konstantinova kršćanstva i pokazatelj njegova osobnog stava prema novoj religiji, različitoj od poganskog svijeta u kojem je nastala, izrasla i s vremenom jačala. Na odabranim primjercima novca mogu se ili ne mogu iščitati dokazi određenih kršćanskih simbola. Ugledni znanstvenici zauzimali su različita stajališta prema njima, ali valja nastojati razlučiti mit od zbilje. Naime, kad se sagledaju svi primjerci koji se mogu uzeti dokazima Konstantinova kršćanstva, razabire se da je osnovni problem što se nije moguće jasno opredijeliti. Isti se dokazi mogu tumačiti dvojako, tj. prihvatiti i kao potvrda da je Konstantin prihvaćao kršćanstvo i kao potvrda da je ono zapravo bilo krhko i nesuvislo. Kad se svi dokazi pokušaju sagledati pregledno i jasno i staviti u ispravan povijesni kontekst, jedini i naoko paradoksalni zaključak jest da se ne može doći do konačnog razrješenja. Pitanje je li Konstantin bio ili kršćanin ili ne pogrešno je pokušati riješiti njegovim novcem. Svi danas poznati simboli koji se na njemu pojavljuju dvojakog su značenja i dokazuju da se Konstantinova vlast pametno i snalažljivo koristila propagandnim porukama i idejama, a ne mogu dokazati da je on prihvatio te sustavno i razrađeno uvodio kršćansku religiju u poganski svijet.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-0000000-0825 - Corpus Inscriptionum Latinarum quae in Croatia repertae sunt (Milićević-Bradač, Marina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Ana Pavlović
(autor)