Pregled bibliografske jedinice broj: 676965
Institut sv. Augustina ("Frintaneum") u Beču i pitomci iz Bosanske ili Đakovačke i Srijemske biskupije
Institut sv. Augustina ("Frintaneum") u Beču i pitomci iz Bosanske ili Đakovačke i Srijemske biskupije // Croatica Christiana periodica : časopis Instituta za crkvenu povijest Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilista u Zagrebu, 38 (73) (2014), 85-111 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 676965 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Institut sv. Augustina ("Frintaneum") u Beču i pitomci iz Bosanske ili Đakovačke i Srijemske biskupije
(The St. Augustine College for Priests ("Frintaneum") in Vienna and its students from the Diocese of Bosnia (Đakovo) and Srijem)
Autori
Ostajmer, Branko ; Horbec, Ivana
Izvornik
Croatica Christiana periodica : časopis Instituta za crkvenu povijest Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilista u Zagrebu (0350-7823) 38 (73)
(2014);
85-111
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
povijest visokoga školstva; intelektualni transferi; povijest elita; Institut sv. Augustina; Bosanska ili Đakovačka i Srijemska biskupija; Josip Juraj Strossmayer
(History of Higher Education; Intellectual Transfers; Elite History; St. Augustine College; Diocese of Bosnia (Đakovo) and Srijem)
Sažetak
Carski i kraljevski viši institut pri sv. Augustinu za izobrazbu svjetovnih svećenika, u historiografiji najčešće nazivan Frintaneum ili Augustineum, djelovao je više od stoljeća (1816.-1918.) kao poslijediplomska institucija posvećena obrazovanju svećenika s područja Austrijskoga Carstva, a kao najviša takva obrazovna institucija u državi smatran je "rasadnikom" obrazovanoga klera za potrebe dijeceza cijele zemlje. Zbog uske povezanosti s vladajućom dinastijom i bečkim dvorom Institutu se opravdano pripisuje i uloga formiranja crkvene elite lojalne državnim strukturama i interesima vladajuće dinastije. Autori na primjeru Bosanske ili Đakovačke i Srijemske biskupije, iz koje je na Institut tijekom više od stoljeća njegova djelovanja odaslan znatan broj svećenika (njih 26) propituju utjecaj Instituta na znanstveno i političko formiranje svećenstva. Pritom pokušavaju odgovoriti na dva glavna pitanja: koliko su intelektualno i duhovno formiranje svećenstva na Institutu sv. Augustina i uspjeh na studiju doprinijeli individualnim karijerama u crkvi i državi, ali i razvoju pojedinih dijeceza? Koliko je, na primjeru navedene biskupije, Institut sv. Augustina postigao svoj cilj rasadnika visokoga klera lojalnoga interesima države i vladajuće dinastije? Predstavljajući studij pitomaca iz Đakovačko-srijemske biskupije u Beču na temelju dosad uglavnom nepoznatih podataka u zapisnicima Instituta i analizirajući njihovu društvenu i političku djelatnost u kontekstu njihova formiranja tijekom studija zaključuje se da je studij na Institutu za svećenstvo Bosanske ili Đakovačke i Srijemske biskupije prvenstveno predstavljao znanstveni temelj za preuzimanje profesure na Biskupskom sjemeništu i liceju u Đakovu, kao i da nije presudno utjecao na formiranje pojedinačnih političkih stavova.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija, Povijest
Napomena
This work has been fully supported by Croatian Science Foundation under the project 4919
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2013-11-4919 - Od protomodernizacije do modernizacije školstva u Hrvatskoj (18. i 19. stoljeće) (FPTMOCSS) (Horbec, Ivana, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, Zagreb,
Hrvatski institut za povijest, podružnica Slavonski Brod
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- SCOPUS (NL)
- Orientalia christiana periodica
- Archivum historiae pontificiae
- Revue d’histoire ecclésiastique
- Index to the Study of Religions Online: A cross-searchable database and bibliography of journal articles (Leiden, Nizozemska)
- INIST – Institut de l’Information Scientifi que et Technique