Pregled bibliografske jedinice broj: 67681
KOMPONENTE PRINOSA RAJČICE ZA PRERADU NA PODRUČJU BOLJUNA
KOMPONENTE PRINOSA RAJČICE ZA PRERADU NA PODRUČJU BOLJUNA // Postignuća i perspektive hrvatskog poljodjelstva / Kovačević Vlado (ur.).
Osijek: Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2000. (poster, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 67681 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
KOMPONENTE PRINOSA RAJČICE ZA PRERADU NA PODRUČJU BOLJUNA
(YIELD COMPONENTS OF TOMATO GROWN FOR PROCESSING IN THE BOLJUN REGION)
Autori
Ban, Dean ; Borošić, Josip ; Pauletić, Marijan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Postignuća i perspektive hrvatskog poljodjelstva
/ Kovačević Vlado - Osijek : Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2000
Skup
36. znanstveni skup hrvatskih agronoma s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 22.02.2000. - 25.02.2000
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Sažetak
Dugogodišnja tradicija proizvodnje rajčice za preradu na istarskom poluotoku temeljila se na uzgoju determinantnih sorata rajčice okruglih plodova. Takve su se sorte uglavnom brale ručno u više navrata i nisu uvijek zadovoljavale kvalitetom.
Nastojanjima tvornice za preradu rajčice u Umagu pokušava se promijeniti tehnologija i sortiment rajčica za preradu. Nastoje se introducirati niske determinantne sorte uglavnom šljivolikog oblika koje jednovremeno sazrijevaju i mogu se jednokratno mehanizirano brati, a ujedno postotak suhe tvari im je znatno viši.
Iz tih razloga postavljen je sortni pokus s četiri sorte (Red River, Brigade F1, Perfectpeel F1 i Brixy F1) determinantnog rasta na području Boljuna u središnjoj Istri. Ove su sorte namijenjene isključivo preradi. Pokus je postavljen u 3 ponavljanja po slučajnom rasporedu. Sadnja presadnica obavljena je 15. svibnja.
Berba je obavljena jednokratno 25. kolovoza. Mjeren je prinos tržnih, trulih i zelenih plodova, te refraktometrijska suha tvar. Također je izračunat postotak svake pojedine kategorije prinosa.
Najveći prinos tržnih plodova imala je sorta Perfectpeel F1 (92.45 t/ha) koja je ujedno imala i najveći postotak tržnih plodova (85 %). Najmanji prinos tržnih plodova imala je sorta Brixy F1 (52.60 t/ha) koja je ostvarila i najmanji ukupni prinos (67.11 t/ha), a imala je najveći postotak zelenih plodova (18 %).
Međutim, najveći postotak topive suhe tvari imala je sorta Brixy F1 (4.67 %) što je čini najkvalitetnijom od istraživanih sorata. Najlošije kvalitete, iako je dala najveći prinos, bila je sorta Perfectpeel F1 sa samo 3.87 % suhe tvari.
Sve četiri sorte pogodne su za uzgoj rajčice namijenjene preradi u koncentrat.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)