Pregled bibliografske jedinice broj: 676734
Geneza i evolucija lokalnih samouprava u Hrvatskoj i Mađarskoj tijekom perioda dualizma
Geneza i evolucija lokalnih samouprava u Hrvatskoj i Mađarskoj tijekom perioda dualizma // Pravo – regije – razvoj / Mirela Župan, Mario Vinković (ur.).
Pečuh : Osijek: Grafika Osijek, 2013. str. 217-243
CROSBI ID: 676734 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Geneza i evolucija lokalnih samouprava u Hrvatskoj i Mađarskoj tijekom perioda dualizma
(The genesis and evolution of local governments during the time of the dualism)
Autori
Lachner, Višnja ; Peres, Zsuzsanna ; Vrbošić, Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Pravo – regije – razvoj
Urednik/ci
Mirela Župan, Mario Vinković
Izdavač
Grafika Osijek
Grad
Pečuh : Osijek
Godina
2013
Raspon stranica
217-243
ISBN
978-953-6072-74-3
Ključne riječi
Austro-ugarska nagodba, načela moderne uprave, lokalna samouprava, županije, centralizacija
(Austro-Hungarian Compromise, the principles of the modern administration, local administration, county, centralization.)
Sažetak
U radu se razmatra reorganizacija mađarske lokalne samouprave nakon Austro-ugarske nagodbe 1867. godine. Prije svega, opisana su načela moderne uprave kao što su poštivanje zakonitosti na području uprave ili odvajanje uprave od sudstva, a koja su u Mađarskoj regulirana Zakonskim aktom br. 4. iz 1869. Članak sadrži, osim opisa organizacije lokalne samouprave, organizaciju županija, gradova koji imaju samoupravna prava, seoskih općine koje se dijele na male, velike i "male gradove koji imaju redovita vijeća". U sklopu ovog lokalnog samoupravnog sustava dvostruki zadaci i samouprave te centralizirane i moderne javne uprave morali su biti ponovno uspostavljeni nakon završetka neoapsolutizma i regulirani s nekoliko zakona tijekom zadnje trećine 19. i početkom 20. stoljeća. Nakon sklapanja Hrvatsko-ugarske nagodbe, organizacijski je lokalna samouprava u Hrvatskoj i Slavoniji i dalje funkcionirala u okviru županija kao najviših administrativno-teritorijalnih jedinica te općina i gradova. Županije, kao temelj političko-teritorijalne organizacije, i županijska uprava doživjele su za vrijeme trajanja Nagodbe tri nove organizacije i to 1870., 1874. i 1886. godine. Ipak, osobitu pozornost privlači teritorijalno-upravno ustrojstvo ustanovljeno zakonom iz 1886. godine kojim su utvrđeni temelji moderne upravne organizacije na ovim područjima. Nešto širi oblik samoupravljanja nalazimo tek u gradskim i seoskim općinama, kao lokalnim samoupravnim tijelima i pomoćnim organima državne uprave. Položaj i ustroj hrvatskih gradova bio je uređen zakonom iz 1881. godine koji je ujedno bio i prvi zakon Hrvatskog sabora što je uredio ustroj i položaj gradova u modernom razdoblju. Ova lokalna samouprava bila je pod dominirajućim austrijsko-mađarskim utjecajem, osobito preko izvršnih organa – bana, župana – te obilježena tendencijom prema centralizaciji.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Osijek