Pregled bibliografske jedinice broj: 67597
Uklanjanje huminskih kiselina iz vodene otopine s imobiliziranom mješovitom kulturom mikroorganizama
Uklanjanje huminskih kiselina iz vodene otopine s imobiliziranom mješovitom kulturom mikroorganizama // 10. Ružičkini dani : Zbornik radova / Butula, Ivan (ur.).
Zagreb : Borovo: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2000. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 67597 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uklanjanje huminskih kiselina iz vodene otopine s imobiliziranom mješovitom kulturom mikroorganizama
(Removal of humic acids from aqueous solution by immobilised mixed microbial culture)
Autori
Puklek, Dijana ; Vuković, Marija ; Briški, Felicita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
10. Ružičkini dani : Zbornik radova
/ Butula, Ivan - Zagreb : Borovo : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2000
ISBN
953-96041-7-6
Skup
Ružičkini dani (10 ; 2000)
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 08.06.2000. - 09.06.2000
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
huminska kiselina
(humic acids)
Sažetak
Humusne tvari su zastupljene u mnogim ekosustavima na Zemlji te su bitni činitelj u mikrobiološkim procesima. Reakcije humusnih tvari s hranjivim tvarima, toksičnim metalima, radionuklidima te halogenim elementima sve više zaokuplja interes kemičara. Halogeni elementi mogu reagirati s humusnim tvarima u procesu priprave vode za piće te tako mogu nastati halogenirane karcinogene tvari, kao što su kloroform i bromoform, koji se tako izravno uvode u javni sustav za opskrbu pitkom vodom uz očite negativne posljedice po zdravlje1. Osnovne frakcije humusnih tvari su huminske (HK), fulvinske kiseline i humine. U ovom radu istražena je biosorpcija huminskih kiselina iz vodene otopine. Mješovita kultura mikroorganizama (Aeromonas hydrophila, Pseudomonas sp., Aspergillus ustus i Stachybotrys sp.) bila je imobilizirana na zeolite (Z), kvarcni pijesak (KP) te smole Amberlite XAD-8 (A) i Wofatit S (W). Biosorpcija HK masene koncentracije ; = 10 mg/L, provedena je u vodenoj otopini u submerznim uvjetima pri pH = 6, 5 i 25 oC tijekom četiri dana. Tijekom pokusa praćene su promjene koncentracije HK spektrofotometrijski pri valnoj duljini ; ; = 340 nm te ukupni broj živih mikroorganizama imobiliziranih na ispitivane nosioce. Rezultati pokusa pokazuju da se biosorpcijom u sustavu sa zeolitima uklonilo 36, 9 % huminskih kiselina, s kvarcnim pijeskom 45, 2 %, a s Amberlite XAD-8 66, 5 %. Nasuprot tome, najbolji rezultati postignuti su u sustavu s Wofatit S, pri čemu je uklonjeno 94, 3 % HK. Za usporedbu ispitana je i adsorpcija huminske kiseline na nosioce. Tako se na zeolite adsorbiralo 29, 4 %, na kvarcni pijesak 26, 1 %, dok na Amberlite XAD-8 53, 0 % i Wofatit S 60, 5 %. Ove vrijednosti ukazuju da se metodom biosorpcije efikasnije uklanjanjaju huminske kiseline iz vode u odnosu na samu adsorpciju. Ustanovljen je i porast ukupnog broja mikroorganizama na nosiocima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo