Pregled bibliografske jedinice broj: 675574
Glagoljanje o "hlêbu" i "kruhu"
Glagoljanje o "hlêbu" i "kruhu" // Hrvatsko glagoljaštvo u europskom okružju: Zbornik radova Međunarodnoga znanstvenoga skupa povodom 110. obljetnice Staroslavenske akademije i 60. obljetnice Staroslavenskoga instituta, Krk, 5. i 6. listopada 2012. / Badurina Stipčević, Vesna ; Požar, Sandra: Velčić, Franjo (ur.).
Zagreb, 2015. str. 647-661 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 675574 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Glagoljanje o "hlêbu" i "kruhu"
(Glagol-ing about "hlêbь" and "kruhь")
Autori
Kovačević, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Hrvatsko glagoljaštvo u europskom okružju: Zbornik radova Međunarodnoga znanstvenoga skupa povodom 110. obljetnice Staroslavenske akademije i 60. obljetnice Staroslavenskoga instituta, Krk, 5. i 6. listopada 2012.
/ Badurina Stipčević, Vesna ; Požar, Sandra: Velčić, Franjo - Zagreb, 2015, 647-661
ISBN
978-953-6080-20-5
Skup
Hrvatsko glagoljaštvo u europskom okružju. Međunarodni znanstveni skup povodom 110. obljetnice Staroslavenske akademije i 60. obljetnice Staroslavenskoga instituta
Mjesto i datum
Krk, Hrvatska, 05.10.2012. - 06.10.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
kruhь; hlêbь; hrvatskoglagoljski tekstovi; hrvatski crkvenoslavenski jezik
(kruhь; hlêbь; 'bread'; Croatian Glagolitic texts; Croatian Church Slavonic language)
Sažetak
Leksemi "hlêbь" i "kruhь" sinonimski su par koji označuje osnovnu svakodnevnu prehrambenu namirnicu, ali i konkretne oblike te namirnice. Za razliku od "hlêba", koji je potvrđen u starocrkvenoslavenskom jeziku, "kruhь" je leksički kroatizam u korpusu hrvatskoglagoljskih tekstova crkvenoslavenskoga razdoblja. U radu se opisuju i raščlanjuju potvrđene sveze koje sadrže lekseme "kruhь" i "hlêbь". Ovi su leksemi, u svojoj denotaciji, najčešće potvrđeni u sintaktičkoj službi objekta uz glagole proizvodnje, posjedovanja, rukovanja i blagovanja dok se manjina primjera odnosi na imeničke sintagme sa sintaktičkom službom subjekta. Drukčije je u dijelu (pod)korpusa u kojem "hlêbь" i "kruhь" dolaze u konotacijskom pomaku. Taj je pomak ponajprije vezan za poimanje kruha kao simbola svekolikoga uzdržavanja i podržavanja života. U tome ga smislu zahvaća i kršćansko promišljanje i komuniciranje druge božanske osobe, Isusa Krista. Sakramentom Euharistije kruh se odnosi i na Tijelo Kristovo. Nije neočekivano da je srednjovjekovno izvorište hrvatskoglagoljskih tekstova, tj. duhovnost koja je i iznjedrila doktrinu o pretvorbi, potenciralo ovaj vid upotrebe leksema "hlêbь" i "kruhь".
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
090-0900998-0993 - Rječnik crkvenoslavenskoga jezika hrvatske redakcije (Nazor, Anica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Staroslavenski institut , Zagreb
Profili:
Ana Šimić
(autor)