Pregled bibliografske jedinice broj: 675156
Utjecaj koloidne silike na svojstva poliakrilata
Utjecaj koloidne silike na svojstva poliakrilata, 2013., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 675156 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj koloidne silike na svojstva poliakrilata
(Influence of colloidal silica on the polyacrylate properties)
Autori
Ivanković, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
29.06
Godina
2013
Stranica
54
Mentor
Lučić Blagojević, Sanja
Neposredni voditelj
Buhin Šturlić, Zrinka
Ključne riječi
poliakrilat ; silika nanopunilo ; emulzijska polimerizacija ; nanokompozit
(polyacrylate ; silica nanofillers ; emulsion polymerization ; nanocomposite)
Sažetak
Svojstva polimernih materijala posljedica su kemijskog sastava, strukture, građe lanca, veličine i raspodjele molekulskih masa, amorfnosti, kristalnosti, te morfologije. Nanokompoziti se zbog poboljšanih mehaničkih, toplinskih, optičkih, električnih i magnetskih svojstava koriste se u razne namjene ovisno o udjelu organskog i anorganskog dijela. Za sintezu nanokompozita jedna od često upotrebljavanjih heterofaznih polimerizacija je emulzijska polimerizacija. U ovom radu optimiran je proces emulzijske polimerizacije. Istražen je utjecaj dodatka inicijatora, količine vode, načina i brzine dodatka monomera te količine anionskog emulgatora s ciljem postizanja stabilnih PA/silika emulzija. Optimiranim postupkom pripremljeni su poliakrilatni sustavi s 0, 5 i 15 % koloidne silike. Za određivanje raspodjele veličine čestica emulzije korištena je metoda laserske difrakcije. Reološka svojstva emulzija ispitana su rotacijskim viskozimetrom te je određena viskoznost emulzija. Toplinska svojstva filmova pripremljenih iz sintetiziranih emulzija ispitivana su tehnikom pretražne diferencijalne kalorimetrije (DSC) i termogravimetrijom (TGA). Rasteznim ispitivanjem provedenim na mehaničkoj kidalici ispitana su mehanička svojstva filmova te je određeno prekidno istezanje i prekidna čvrstoća. Istraživanje je pokazalo da je uzrok nestabilnosti emulzija bio nedostatak anionskog emulgatora. Veličine čestica čiste poliakrilatne emulzije su oko 400 nm, a čestice PA/silika emulzija su mikrometarskih veličina. Reološkim ispitivanjem emulzija utvrđeno je da čisti PA sustav i sustav s 5 % silike pokazuju Newtonsko ponašanje dok sustav s 15 % silike pokazuje pseudoplastično ponašanje uz pojavu reopeksije. Povećanje udjela punila nema utjecaj na temperaturu staklastog prijelaza poliakrilatne matrice. PA/silika sustavi imaju niže temperature početka razgradnje (T95), a više vrijednosti temperatura na kojima uzorak gubi 50 % mase (T50) u odnosu na čisti PA. Rasteznim ispitivanjem utvrđeno je da čisti PA sustav i PA/silika sustavi posjeduju veliko istezanje pri niskom naprezanju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1252971-2575 - Inženjerstvo površina i međupovršina nanočestica u adhezijskim nanomaterijalima (Leskovac, Mirela, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb