Pregled bibliografske jedinice broj: 675065
Inženjerska svojstva biopolimera
Inženjerska svojstva biopolimera, 2012., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 675065 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Inženjerska svojstva biopolimera
(Engineering properties of biopolymers)
Autori
Širić, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
14.09
Godina
2012
Stranica
47
Mentor
Lučić Blagojević, Sanja
Ključne riječi
inženjerska svojstva; biopolimeri
(Engineering properties; biopolymers)
Sažetak
Nerazgradljivost konvencionalnih polimera danas predstavlja problem za životnu sredinu zbog nakupljanja polimernog otpada. Osim toga sirovine za proizvodnju polimernih materijala su iz neobnovljivih prirodnih resursa (nafta, ugljen i prirodni plin) koji se vremenom sve više iscrpljuju. Jedan od vrlo značajnih pravaca koji rješavaju navedene probleme su istraživanja usmjerena na proizvodnju biorazgradivih polimera koji se dobivaju iz obnovljivih izvora. Biopolimeri, kao noviji materijali, još uvijek ne daju jasnu sliku o svojstvima i karakteristikama. Da bi biopolimeri prikladno zamijenili konvencionalne polimerne materijale nužno moraju imati odgovarajuća svojstva. U okviru ovoga rada prikazana su inženjerska svojstva biopolimera i razlike u odnosu na konvencionalne polimere. Usporedbom mehaničkih svojstva biopolimera sa svojstvima konvencionalnih polimera može se zaključiti da biopolimeri u mogu u potpunosti zamijeniti konvencionalne polimere. Analiza barijernih svojstava pokazala je da biopolimeri pokazuju dobra barijerna svojstva na propuštanja nepolarnih supstanci kao što su: kisik, ugljični dioksid, aromatici, dušik, ali i loša barijerna svojstva za vodenu paru. Sa stanovišta svojstava prerade biopolimeri se mogu prerađivati na istim strojevima i istim tehnikama koji su poznati u svijetu prerade konvencionalnih polimera. Međutim, biopolimeri pokazuju značajno niži stupanj skupljanja tijekom prerade u usporedbi s konvencionalnim polimerima. Iako je principu manji stupanj skupljanja materijala biopolimera prednost, da bi se ovi konvencionalni polimeri zamijenili biopolimerima, za proces injekcijskog brizganja nužno je redizajnirati kalupe. Kada govorimo o zadnjem stadiju životnog ciklusa polimera, biopolimeri imaju cijelu listu prednosti u odnosu na konvencionalne polimere. Mogu biti kompostirani, konvertirani u bioplin, spaljeni i pretvoreni u energiju itd. Najveći problem koji ograničava širu uporabu biopolimera i koji je zapreka zamijeni konvencionalnih materijala sa biopolimerima je ekonomsko stanovište, odnosno značajno viša cijena bioplomera.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1252971-2575 - Inženjerstvo površina i međupovršina nanočestica u adhezijskim nanomaterijalima (Leskovac, Mirela, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Sanja Lučić Blagojević
(mentor)