Pregled bibliografske jedinice broj: 675056
Utjecaj morfologije silika nanopunila na toplinska svojstva poliakrilat/silika nanosustava
Utjecaj morfologije silika nanopunila na toplinska svojstva poliakrilat/silika nanosustava, 2012., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 675056 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj morfologije silika nanopunila na toplinska svojstva poliakrilat/silika nanosustava
(Influence of silica nanofiller morphology on the thermal properties of polyacrylate /silica nanosystems)
Autori
Cikač, Valentina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
16.07
Godina
2012
Stranica
28
Mentor
Lučić Blagojević, Sanja
Neposredni voditelj
Buhin Šturlić, Zrinka
Ključne riječi
nanokompozit ; akrilat ; silika nanopunilo ; emulzijska polimerizacija
(nanocomposite ; acrylate ; silica nanofiller ; emulsion polymerization)
Sažetak
Polimerni nanokompoziti su materijali koji se sastoje od punila nanometarskih dimenzija dispergiranog u polimernoj matrici. Preduvjet za postizanje dobrih svojstava je homogena disperzija punila u polimernoj matrici. U ovom radu postupkom emulzijske polimerizacije sintetizirani su nanokompozitni sustavi čija se polimerna matrica sastoji od kopolimera metil- metakrilata i butil-akrilata s omjerom monomera 50/50. Kao punilo korištena je pirogena i koloidna nanosilika s masenim udjelima silike u odnosu na monomer: 0.5, 1.0, 2.0, 5.0 i 10.0 %. Uspoređivan je utjecaj morfologije nanopunila na toplinska svojstva sintetiziranih poliakrilatnih (PA) nanokompozita. Za karakterizaciju filmova pripremljenih iz PA/silika emulzija korištene su tehnike karakterizacije: diferencijalna pretražna kalorimetrija (DSC) i termogravimetrijska analiza (TGA) pomoću kojih je određena temperatura staklastog prijelaza, te termička stabilnost filma. Iz dobivenih rezultata vidljivo je da se staklište tek neznatno mijenja, bez obzira koristi li se koloidna silika ili pirogena. Rezultati termičke stabilnosti pokazuju da različita morfologija punila ima utjecaj na toplinska svojstva poliakrilata. Kod PA sustava s pirogenom silikom uočeno je da dodatak silike smanjuje temperaturu početka razgradnje (T95) u cijelom rasponu koncetracija. Dodatak malih koncentracija pirogene silike, do 1, 0% uzrokuju povećanje temperature na kojoj se razgrađuje 50, 0% uzorka (T50), međutim daljnji dodatak silike značajno snižava T50, što upućuje na sniženje toplinske stabilnosti PA matrice. Sustavi s koloidnom silikom su termički stabilniji u odnosu na sustave s pirogenom silikom i značajno poboljšavaju termičku stabilnost poliakrilatne matrice.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1252971-2575 - Inženjerstvo površina i međupovršina nanočestica u adhezijskim nanomaterijalima (Leskovac, Mirela, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb