Pregled bibliografske jedinice broj: 674116
Antropološka analiza kosturnih ostataka sa novovjekovnog nalazišta Otok - Vuletina rupa - Grebčine
Antropološka analiza kosturnih ostataka sa novovjekovnog nalazišta Otok - Vuletina rupa - Grebčine, 2012., diplomski rad, diplomski, Sveučilišni odjel za forenzične znanosti, Split
CROSBI ID: 674116 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Antropološka analiza kosturnih ostataka sa novovjekovnog nalazišta Otok - Vuletina rupa - Grebčine
(Anthropological analysis of skeletal remains from modern excavation site Otok - Vuletina rupa - Grebčine)
Autori
Bareša, Tina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Sveučilišni odjel za forenzične znanosti
Mjesto
Split
Datum
05.10
Godina
2012
Stranica
58
Mentor
Anđelinović, Šimun
Neposredni voditelj
Bašić, Željana ; Anterić, Ivana
Ključne riječi
Biološka antropologija; paleodemografija; paleopatologija; Otok - Vuletina rupa - Grebčine
(Biological anthropology; paleodemography; paleopatology; Otok - Vuletina rupa - Grebčine)
Sažetak
Uvod - Zaštitno arheološko istraživanje je provedeno na nalazištu Otok - Vuletina rupa - Grebčine u rujnu 2011. godine. Pronađeno je 45 novovjekovnih grobova s ukupno 46 osoba koje su antropološki obrađene u Sveučilišnom studijskom odjelu za forenzične znanosti. Cilj - Katalogiziranje koštanog materijala, određivanje biološkog profila svake osobe i određivanje biološkog profila populacije Metode - Koštani materijal je opran i osušen na zraku, sve su kosti izmjerene i fotografirane. Spol i dob su određeni standardnim antropološkim metodama. Svaka promjena na kostima je opisivana, a bolesti su dijagnosticirane prema kriterijima za postmortalnu dijagnozu. Sva su zapažanja bilježena u za to predviđene formulare. Rezultati - Ukupno je analizirano 46 osoba, 20 muškaraca, 5 žena i 21 dijete. Prosječna doživljena dob za muškarce je iznosi 35, 65 godina, za žene 32, 37 godina, a za djecu 2, 6 godina. Prosječna tjelesna visina muškaraca je 168, 3±3, 27 cm, a žena 159, 64±3, 72 cm. Sačuvane zube imale su sve odrasle osobe i 11 djece. Ukupno je analizirano 736 zuba. Zubni karijes zabilježen je 24 (5, 1%) zuba muškaraca (45% muškaraca), kod 5 (4, 8%) zuba žena (40% žena) i kod 3 (2, 61%) zuba djece (kod jednog djeteta). Alveolarni apsces je zabilježen kod jednog muškarca. Periodontitis je zabilježen kod 46, 35% zuba muškaraca (60% muškaraca) i 6, 8% zuba žena (20% žena). Zaživotni gubitak zuba zabilježen je kod 18, 4% zuba muškaraca (60% muškaraca) i 36, 9% zuba žena (60% žena). Znakovi habitualnih radnji zabilježeni su kod jednog muškarca. Cribra orbitalia je zabilježena kod 20% muškaraca i 90, 5% djece s očuvanim orbitama. Hipoplazija zubne cakline je zabilježena kod 2 (10) muškarca na 3, 85% zuba muškaraca. Periostitis je zabilježen kod 55% muškaraca i 76, 2% djece. Otitis media je zabilježen kod 90% muškaraca, 100% žena i 28, 6% djece. Osteoartritis je zabilježen kod 90% muškaraca i 60% žena. Zabilježen je slučaj juvenilnog reumatiodnog artritisa kod jednog muškarca. Anklilozantni spondilitis je zabilježen kod 2 muškarca. Schmorlovi defekti kod 89, 5% muškaraca i 60% žena s očuvanim kralješcima. Spina bifida je zabilježena kod jednog muškarca, a „button“ osteomi kod tri muškarca. Traumatske promjene je imalo pet muškaraca, ukupno 14 antemortalnih trauma. Zaključak - Sve dobivene rezultate treba razmatrati sa oprezom zbog neravnomjerne distribucije spolova u uzorku. Pojava zubnog karijesa je jednaka kod muškaraca i žena što ukazuje na jednaku prehranu. Učestalost osteoartritisa je visoka u oba spola što podrazumjeva da nije bilo podjele poslova po spolu. Mala učestalost pokazatelja subadultnog stresa ukazuje na povoljne uvjete života u populaciji. Traume su zabilježene kod muškaraca što govori o mogućim sukobima unutar zajednice ili izvan nje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Arheologija, Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
258-2160800-0333 - DNA analiza ranosrednjovjekovne populacije s područja južne Hrvatske (Anđelinović, Šimun, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Splitu
Profili:
Ivana Kružić
(mentor)
Šimun Anđelinović
(mentor)
Željana Bašić
(mentor)
Tina Bareša
(autor)