Pregled bibliografske jedinice broj: 673958
Relevantni pokazatelji oblikovanja robnih tokova u državama srednjeg dijela dunavskog koridora
Relevantni pokazatelji oblikovanja robnih tokova u državama srednjeg dijela dunavskog koridora // Naše more, 60 (2013), 5/6; S83-90 (podatak o recenziji nije dostupan, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 673958 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Relevantni pokazatelji oblikovanja robnih tokova u državama srednjeg dijela dunavskog koridora
(Relevant Indicators of Cargo Flows Formulation in the States Along Middle Danube Corridor)
Autori
Maglić, Livia ; Poletan Jugović, Tanja
Izvornik
Naše more (0469-6255) 60
(2013), 5/6;
S83-90
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
robni tokovi; Paneuropski koridor VII; Republika Hrvatska; Republika Srbija
(cargo flows; Pan-European Corridor VII; Republic of Croatia; Republic of Serbia)
Sažetak
Paneuropski koridor VII i rijeka Dunav, kao okosnica toga koridora, predstavlja vitalni riječni pravac (u kontekstu prometnog i gospodarskog značenja) za uži europski prostor, odnosno države kroz koje koridor tranzitira, ali i širi europski prostor, koji predstavlja šire gravitacijsko područje i potencijalno tržište toga koridora. U skladu s time, problem istraživanja u ovom radu je analiza stupnja prometnog eksploatiranja srednjeg dijela dunavskog koridora koji tranzitira područjem Republike Hrvatske, s obzirom na velike mogućnosti. Stanje i mogućnosti eksploatiranja Dunava na prostoru Hrvatske u ovom se radu istražuju temeljem komparativne analize relevantnih prometnih pokazatelja, a to su: stanje mreže unutarnjih plovnih putova, stanje i kapaciteti flote brodova za promet unutarnjim plovnim putovima, intenzitet i struktura robnih tokova u riječnom prometu srednjim dunavskim koridorom te broj zaposlenih kao makroekonomski pokazatelj u tom sektoru. Spomenuta analiza pokazatelja provedena je temeljem dostupnih podataka za države Republiku Hrvatsku i Republiku Srbiju, kao predstavnice država srednjeg dijela dunavskog koridora. Rezultati istraživanja upozoravaju na nužnost poduzimanja prikladnih mjera i aktivnosti u funkciji povećanja stupnja uređenosti plovnih putova, osuvremenjivanja mehanizacije, pomlađivanja flote brodova te oplemenjivanja ovog vida prometa. Time bi Republika Hrvatska i luka Vukovar kao jedina hrvatska luka na Dunavu, napredovala u prometnom i gospodarskom smislu te postala konkurentna na međunarodnom tržištu robnih tokova unutarnjim vodnim putovima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tehnologija prometa i transport
POVEZANOST RADA
Projekti:
112-1121722-3308 - KVANTITATIVNE METODE U FUNKCIJI OPTIMALNOG UPRAVLJANJA POMORSKIM SUSTAVOM (Bistričić, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pomorski fakultet, Rijeka
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Compendex (EI Village)
- EMBASE (Excerpta Medica)
- Fluidex (Fluid Engineering Abstracts)
- Geobase
- World Textiles
- Scopus, Embiology, Biobase, Penrose-Press, Hrčak, DOAJ, Ebsco Publishing, Proquest