Pregled bibliografske jedinice broj: 673868
ODREĐIVANJE UKUPNIH GLUKOZINOLATA JEDNOSTAVNOM FERICIJANID METODOM
ODREĐIVANJE UKUPNIH GLUKOZINOLATA JEDNOSTAVNOM FERICIJANID METODOM // 23. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera-Knjiga sažetaka / Hadžiev, Andrea ; Blažeković, Zdenko (ur.).
Osijek: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2013. str. 86-86 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 673868 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ODREĐIVANJE UKUPNIH GLUKOZINOLATA JEDNOSTAVNOM FERICIJANID METODOM
(DETERMINATION OF TOTAL GLUCOSINOLATES WITH SIMPLE FERRICYANIDE METHOD)
Autori
Zekić Marina ; Radonić Ani
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
23. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera-Knjiga sažetaka
/ Hadžiev, Andrea ; Blažeković, Zdenko - Osijek : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2013, 86-86
ISBN
978-953-6894-50-5
Skup
23. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 21.04.2013. - 24.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
ukupni glukozinolati; fericijanid metoda; samonikle biljke; Brassicaceae
(total glucosinolates; ferricyanide method; wild-growing plants; Brassicaceae)
Sažetak
U ovom radu je brzom i jednostavnom spektrofotometrijskom metodom, uobičajenog naziva fericijanid metoda, određen sadržaj ukupnih glukozinolata pet samoniklih biljaka porodice Brassicaceae. Iako određivanje sadržaja ukupnih glukozinolata gubi na aktualnosti primjenom suvremenih instrumentnih analitičkih metoda, ipak je korisno jer je prvi pokazatelj prisustva ove grupe spojeva u biljnom materijalu, posebno ako se radi o dosad neistraživanim biljkama. Fericijanid metoda je neenzimska, a temelji se na alkalnoj razgradnji glukozinolata i redukciji heksacijanoferata(III) nastalim razgradnim produktom 1-tioglukozom. Heksacijanoferat(III) je kromogeni spoj pa je moguće njegovom redukcijom spektrofotometrijski odrediti sadržaj glukozinolata u biljnom materijalu. Metoda je izvorno razvijena za određivanje sadržaja glukozinolata u uljanoj repici, a rezultati ovog istraživanja su pokazali da je primjenjiva i na samonikle biljke porodice Brassicaceae. Istraživanjem je po prvi put određen sadržaj ukupnih glukozinolata u samoniklim biljkama jadranskoj rumenici, streličastoj grbici, sredozemnoj rusomači, nepravilnoj gorušiki i čunjastom repušcu, sakupljenim na području park-šume Marjan (Split). Korišten je suhi biljni materijal i to čitava biljka, odnosno svi nadzemni dijelovi. Utvrđeno je da sve biljke sadrže glukozinolate, ali u različitim količinama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
011-0982929-1329 - Eterična ulja i arome-biološki aktivni spojevi i njihove modifikacije (Radonić, Ani, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split