Pregled bibliografske jedinice broj: 673863
Supekova razmišljanja o ekološkoj krizi. O društvenim uzrocima i posljedicama ekološke krize
Supekova razmišljanja o ekološkoj krizi. O društvenim uzrocima i posljedicama ekološke krize // Zanat sociologa. Sociološki vidokrug Rudija Supeka
Zagreb, Hrvatska, 2013. (plenarno, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 673863 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Supekova razmišljanja o ekološkoj krizi. O društvenim uzrocima i posljedicama ekološke krize
(Supek's thoughts on environmental crisis. On social causes and consequences of environmental crisis)
Autori
Cifrić, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
Zanat sociologa. Sociološki vidokrug Rudija Supeka
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 13.12.2013
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Rudi Supek; čovjekove potrebe; decentralizacija; ekološka kriza; kapitalizam; otuđenje
(Rudi Supek; needs of humankind; decentralization; environmental crisis; capitalism; allienation)
Sažetak
U prilogu se analiziraju Supekova razmišljanja o odnosu društva prema prirodi 70-ih godina i pokazuje da su neki njegovi stavovi i danas aktualni. Osnova analize je njegova knjiga «Ova jedina zemlja» objavljena 1973. godine. Supek polazi od temeljne teze da se ekološka kriza pod utjecajem čovjeka. Nastupila je pod utjecajem jednog povijesnog modela društva – industrijskog kapitalizma, koji prirodu shvaća kao materijalnu osnovu za stjecanje profita. Takav odnos prema prirodi prihvatio je i socijalizam, samo se razlikovao u prisvajanju dobiti. Izrabljivanje prirode ujedno je izrabljivanje čovjeka i uskraćivanje mogućnosti da stvori zajednicu (lokalnu i globalnu) po svojoj mjeri kao slobodno biće. Nasuprot prevladavajućem mišljenju da je potrebno štititi prirodu i okoliš i tako omogućiti razvoj društva, Supek (kao i drugi tadašnji kritičari takvog odnosa) ističe tezu da je potrebno ne samo štititi prirodu nego mijenjati društvo kako bi se uspostavio drugačiji odnos prema prirodi. Zato upozorava općenito na problem čovjekova otuđenja kao i otuđenog sustava tj. sistema. To nisu tehnička pitanja već socijalna. I danas u aktualna pitanja otuđenja, čovjekove slobode i demokracije, ugrožavanja prirode, ravnoteže između porasta stanovništva i raspodjele proizvedenih dobara, uloga tehnike i etička pitanja. Supek se zalaže za uravnoteženje odnosa društva i prirode, kao i unutar društva glede raspodjele. Zato ukazuje na piranja ljudskih potreba i vrijednosti. Njegovi stavovi i interpretacije stajališta drugih autora pokazuju anticipaciju problema (decentralizirano stabilni sustav, odnos prema budućim generacijama…) koji će se kasnije pokazati veoma aktualnim.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301180-0915 - Modernizacija i identitet hrvatskog društva. Sociokulturne integracije i razvoj (Cifrić, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Ivan Cifrić
(autor)