Pregled bibliografske jedinice broj: 673572
Uporaba konja u Konjičkom klubu “Ramarin” i sportski rezultati u disciplini endurance
Uporaba konja u Konjičkom klubu “Ramarin” i sportski rezultati u disciplini endurance, 2012., diplomski rad, preddiplomski, Poljoprivredni fakultet, Osijek
CROSBI ID: 673572 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uporaba konja u Konjičkom klubu “Ramarin” i
sportski rezultati u disciplini endurance
(The Use of Horses at the Ramarin Horse Club
with a Special Reference to the Results in
Endurance Sports)
Autori
Mišanec, Petar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Poljoprivredni fakultet
Mjesto
Osijek
Datum
24.09
Godina
2012
Stranica
59
Mentor
Baban, Mirjana
Ključne riječi
daljinsko jahanje ; LSD ; FEI ; Konjički klub „Ramarin“ ; elektroliti ; puls
(Endurance ; LSD ; FEI ; Horse club Ramarin ; electrolytes ; pulse)
Sažetak
Daljinsko jahanje je ispit izdržljivosti za konja i jahača, koji u određenom vremenu mora prijeći zadanu udaljenost. Udaljenost je od 40 do 160 kilometara u jednom danu. Daljinsko jahanje potječe od vojnog treninga konja poljske i američke konjice koji su prelazili do 160 kilometara u vremenu od 24 sata sa 100 kilograma tereta. 1978. godine FEI – Međunarodna konjička federacija priznala je daljinsko jahanje kao olimpijski sport. U Hrvatskoj je disciplina priznata od 1996. godine i pod nadzorom je Hrvatskog konjičkog saveza. Natjecanja se odvijaju u obliku Croatia Cup-a i Državnog prvenstva. Jahači moraju biti licencirani da bi mogli sudjelovati na natjecanjima. Natjecanje se odvija po skupinama za kategoriju juniora i seniora. Od pasmina konja pogodniji su manji, lakši toplokrvni konji kao što su Arapski punokrvnjaci i njihovi križanci s drugim pasminama. Mogu se natjecati i druge pasmine, no postižu slabije rezultate. Način treninga konja je LSD - (long slow distance) - duga, spora udaljenost. Trening bi trebao trajati najmanje tri mjeseca. Kao mlada disciplina u Hrvatskoj postaje dosta popularna. Konjički klub „Ramarin“ jedan je od mlađih klubova koji se prepoznao baš u ovom vidu natjecanja. Imaju odličan prostor za rad, dobre konje i sjajne mlade jahače željne rada i učenja. Iz godine u godinu osvajaju sve više nagrada i priznanja. Uspješno su savladali trening i hranidbu konja. Čekaju ulazak u EU da se mogu lakše natjecati u inozemstvu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
079-0790466-0601 - Analiza i genetsko unapređivanje sportskih pasmina konja u Hrvatskoj (Baban, Mirjana, MZO ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Profili:
Mirjana Baban
(mentor)