Pregled bibliografske jedinice broj: 67322
Povijest uvođenja hrvatskoga jezika u službenu i uredovnu uporabu u vrijeme bana Josipa Šokčevića
Povijest uvođenja hrvatskoga jezika u službenu i uredovnu uporabu u vrijeme bana Josipa Šokčevića // Hrvatski ban Josip Šokčević, Zbornik radova / Klepac, Dušan ; Čorkalo, Katica (ur.).
Zagreb : Vinkovci: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2000. str. 109-139 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 67322 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povijest uvođenja hrvatskoga jezika u službenu i uredovnu uporabu u vrijeme bana Josipa Šokčevića
(The history of the Introduction of the Croatian Language into Official and Working Use during the Rule of ban Josip Šokčević)
Autori
Čorkalo, Kata
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Hrvatski ban Josip Šokčević, Zbornik radova
/ Klepac, Dušan ; Čorkalo, Katica - Zagreb : Vinkovci : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2000, 109-139
Skup
Znanstveni skup Hrvatski ban Josip Šokčević
Mjesto i datum
Vinkovci, Hrvatska; Zagreb, Hrvatska, 16.12.1996. - 17.12.1996
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Hrvatski jezik; Listopadska diploma 1860.; Hrvatski sabor 1861.; Članak 58. O narodnom jeziku.
(Croatian language; Diploma from October; 1860.; Croatian Parliament in 1861.; Article 58. on national language)
Sažetak
Proglašenje hrvatskoga jezika službenim i diplomatskim, kao i postupci i povijest njegova uvođenja u službenu i uredovnu uporabu, najuže su skopčani s povijesnim i političkim djelovanjem i odlukama Hrvatskoga sabora iz godine 1861. i razdobljem banovanja hrvatskoga bana Josipa Šokčevića (1861. - 1867.) koji je također predsjedao sjednicama navedenoga Sabora.
Nakon manje-više neuspjelih pokušaja Hrvatskoga sabora da razriješi navedeno jezično pitanje godine 1845. i 1847., Listopadska je diploma 1860. pružila dobar temelj za njegovu aktualizaciju, a Hrvatski će ga sabor godine 1861. rješavati najzad sustavno i zakonski, ponajprije u poznatome članku 58. O narodnom jeziku, koji u st. 1. proglašava hrvatski jezik za službeni jezik u svih strukah javnoga života; u st. 2. percizira da se to odnosi na jezik državne komunikacije, Sabora, skupština i svih državnih tijela i službi; st. 3. proteže to načelo na učevne zavode, muške i djevojačke, više i niže škole kao i privatne škole i društva; a st. 4. zahtijeva primjenu hrvatskoga jezika u crkvenim ustanovama svih vjera i njegovu provedbu u matičnim knjigama. Dakako da su pravila novoustrojenih ustanova i onih u osnivanju, Akademije, programi gimnazije, realke, trgovačko-obrtnih i pučkih škola, dodatno ozakonjivali i propisivali uporabu hrvatskoga jezika.
Dobivši zakonsku podlogu hrvatski je jezik postupno, ali sigurno osvajao sva područja državnoga, institucionalnoga i javnoga života, zahvaljujući djelotvornosti Hrvatskoga sabora iz godine 1861. i Šokčevićevoj banskoj politici.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA