Pregled bibliografske jedinice broj: 672608
Očuvanje tradicijske graditeljske baštine putem upravnog postupka konzervatorske službe
Očuvanje tradicijske graditeljske baštine putem upravnog postupka konzervatorske službe // Zbornik radova II Simpozija etnologa konzervatora Hrvatske i Slovenije - Zaštita i očuvanje tradicijske kulturne baštine / Mlinar, Ana (ur.).
Zagreb: Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Uprava za zaštitu kulturne baštine, Konzervatorski odjel u Zagrebu, 2003. str. 211-223 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 672608 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Očuvanje tradicijske graditeljske baštine putem upravnog postupka konzervatorske službe
(Preservation of the traditional built heritage in the conservation service administrativ procedures)
Autori
Petrić, Ksenija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova II Simpozija etnologa konzervatora Hrvatske i Slovenije - Zaštita i očuvanje tradicijske kulturne baštine
/ Mlinar, Ana - Zagreb : Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Uprava za zaštitu kulturne baštine, Konzervatorski odjel u Zagrebu, 2003, 211-223
ISBN
953-6242-16-5
Skup
II Simpozij etnologa konzervatora Hrvatske i Slovenije - Zaštita i očuvanje tradicijske kulturne baštine
Mjesto i datum
Starigrad, Hrvatska, 06.06.2001. - 08.06.2001
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
tradicijska graditeljska baština; zaštita; konzervatorske mjere; administrativni postupak
(traditional built heritage; protection; conservation measures; administrativ procedures)
Sažetak
Upravni poslovi vezani na graditeljsku baštinu obuhvaćaju postupak izdavanja stručnih mišljenja, posebnih uvjeta građenja i odobrenja za zahvate u prostoru. Promjene u prostoru i graditeljski zahvati u zaštićenim povijesnim cjelinama regulirani su posebnim zakonima iz oblasti zaštite kulturnih dobara, prostornog uređenja i građenja. Provođenje stručnih i upravnih poslova u povijesnim seoskim naseljima u Hrvatskoj je mnogo slabije izraženo za razliku od gradskih cjelina gdje je konzervatorska služba vrlo prisutna sa radom znatnog broja konzervatora. Ovakvo stanje u nesrazmjeru je s činjenicom da je na određenom području broj seoskih cjelina mnogo veći od broja gradskih naselja, te tim više što mnoge seoske cjeline imaju još uvijek sačuvanu izvornu povijesnu matricu i tradicijsku stambenu arhitekturu. U članku se donose iskustva Konzervatorskog odjela u Zagrebu u radu na stručno upravnim poslovima u zaštićenim područjima posebnih obilježja : Nacionalnom parku Plitvička jezera i parku prirode Lonjsko polje. U seoskim naseljima Nacionalnog parka Plitvička jezera, nakon Domovinskog rata u razdoblju od 1996 - 99. god. Republika Hrvatska je na teret državnog proračuna izvodila obnovu potpuno porušenih obiteljskih kuća. Primijenjena je konzervatorska metoda ambijentalnog uklapanja nove arhitekture uporabom određenih regionalnih značajki tradicijske arhitekture. Konzervatorske smjernice bazirale su se na vrlo dobrom poznavanju i dokumentiranosti stanja u naseljima prije razaranja. Kulturnu vrijednost Parka prirode Lonjsko polje čini kulturni krajolik sa sustavom tradicijskih seoskih naselja i sačuvanom arhitekturom u drvetu. Proces očuvanja i obnove naselja kroz upravni postupak provodi se tek nekoliko godina. Uključuje izdavanje uvjeta za izgradnju novih objekata baziranih na tradicijskim oblikovnim značajkama, uvjeta za sanaciju i prenamjenu povijesnih zgrada, te obnovi i revitalizaciji zajedničkih javnih prostora. Posebno se daje naglasak na suradnju s lokalnim stanovništvom, lokalnom i županijskom upravom. U zaključku se ukazuje na potrebu donošenja akata o zaštiti svih vrijednih seoskih cjelina, potrebu kontinuirane kontrole izgradnje i promjena u prostoru, propisivanje regionalnih tipova stambene arhitekture, te educiranje stručnjaka u županijskim uredima za prostorno planiranje i u lokalnoj upravi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Arhitektonski fakultet, Zagreb,
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb
Profili:
Ksenija Petrić
(autor)