Pregled bibliografske jedinice broj: 672574
O identitetu iz perspektive popularne glazbe
O identitetu iz perspektive popularne glazbe // Avanture kulture : kulturalni studiji u lokalnom kontekstu : zbornik Odsjeka za kulturalne studije Filozofskog fakulteta u Rijeci / Fanuko, Nenad ; Puljar D’Alessio, Sanja (ur.).
Zagreb: Jesenski i Turk ; Hrvatsko sociološko društvo, 2013. str. 185-202
CROSBI ID: 672574 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
O identitetu iz perspektive popularne glazbe
(The identity from the perspective of popular music)
Autori
Grgurić, Diana ; Lešnjaković, Alida
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Avanture kulture : kulturalni studiji u lokalnom kontekstu : zbornik Odsjeka za kulturalne studije Filozofskog fakulteta u Rijeci
Urednik/ci
Fanuko, Nenad ; Puljar D’Alessio, Sanja
Izdavač
Jesenski i Turk ; Hrvatsko sociološko društvo
Grad
Zagreb
Godina
2013
Raspon stranica
185-202
ISBN
978-953-222-438-2
Ključne riječi
identiteti, popularna glazba, glazbeni festival, lokalna popularna glazba, identiteti, popularna značenja
(identity, popular music, festival songs, local identity, popular meanings)
Sažetak
U samom su fokusu ovoga rada jezični i glazbeni planovi popularnih pjesama sjeverno primorske regije s osobitim zanimanjem za festivalsku produkciju koja je ovdje najvećim dijelom vezana za festivale Melodije Istre i Kvarnera. Analiza festivalskih pjesama vodi u smjeru verifikacije lokalnih, političkih i kulturnih, identifikacijskih momenata te njihove autentičnosti kroz teorijski okvir world music i novih praksi intermedijalnosti i remedijalnosti, odnosno popularnoglazbenom žanru u kojemu su zamagljene granice između egzotičnog i poznatog, lokalnog i globalnog, gdje se moment autentičnosti stalno prilagođava pretvaranjem tradicionalnih elemenata u modificirane oblike kozmopolitiziranih proizvoda. Arhiv ovih popularnih pjesama po prvi se put analizira (popularna značenja, popularna zadovoljstva, jezični i glazbeni koncepti u re/konstrukciji identiteta) kroz prizmu isprepletena djelovanja društvenih i kulturnih fenomena unutar metodološkog okvira i teorija koje nude kulturalni kao nedisciplinirani studiji. Autorice skreću pažnju na potrebu znanstvenog bavljenja hrvatskim popularnoglazbenim diskursom koji se tek u recentnije vrijeme preispituje i analizira iz perspektive društvene uvjetovanosti i međudjelovanja raznolikih izričajnih praksi i s njima povezanih procesa. Napomena: rad je rezultat zajedničkog rada sa studenticom Alidom Lešnjaković na projektu istraživanja lokalne popularne glazbe u sklopu kolegija „Popularna glazba“ akademske godine 2009/10.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Znanost o umjetnosti