Pregled bibliografske jedinice broj: 671518
Evaluacija real-time PCR metode za izravnu identifikaciju mikobakterija u kliničkim uzorcima
Evaluacija real-time PCR metode za izravnu identifikaciju mikobakterija u kliničkim uzorcima // CROCMID 2013 Knjiga sažetaka/Abstract book / Bradarić, Nikola ; Tambić Andrašević Arjana (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za mikrobiologiju ; Hrvatsko društvo za infektivne bolesti, 2013. (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 671518 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Evaluacija real-time PCR metode za izravnu identifikaciju mikobakterija u kliničkim uzorcima
(Evaluation of real-time polymerase chain reaction for direct identification of mycobacteria in clinical samples)
Autori
Ivana Mareković, Zrinka Bošnjak, Vanda Plečko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
CROCMID 2013 Knjiga sažetaka/Abstract book
/ Bradarić, Nikola ; Tambić Andrašević Arjana - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za mikrobiologiju ; Hrvatsko društvo za infektivne bolesti, 2013
Skup
10. hrvatski kongres kliničke mikrobiologije i 7. hrvatski kongres o infektivnim bolestima
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 24.10.2013. - 27.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
real-time PCR; mikobakterija
(real-time PCR; mycobacteria)
Sažetak
Uvod: Učinkovitost PCR metoda za direktnu identifikaciju mikobakterija postaje vrlo zanimljivo područje. Novija istraživanja utvrdila su smanjenu uspješnost identifikacije kada se PCR metoda primjenjuje na uzorcima iskašljaja s malim brojem prisutnih acidorezistentnih bacila (1+) u mikroskopskom preparatu. Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi da li bi PCR bilo opravdano raditi samo na mikroskopski pozitivnim kliničkim uzorcima visokog pozitiviteta (2+ i 3+). Metode: Istraživanje je provedeno u Kliničkom bolničkom centru Zagreb. Real-time PCR metoda koja razlikuje Mycobacterium tuberculosis complex (MTBC) i ostale Mycobacterium spp. napravljena je na mikroskopski pozitivnim kliničkim uzorcima. Dobiveni rezultati evaluirani su u odnosu na intenzitet pozitiviteta mikroskopskog preparata (1+, 2+ i 3+). Osim molekularnih korištene su i konvencionalne metode (bojanje aureminom, te kultivacija mikobakterija na krutim i tekućim hranjivim podlogama). Results: Od ukupno pedeset dva mikroskopski pozitivna klinička uzorka (33 iskašljaja, 12 bronhoalveolarnih lavata, 6 bronhalnih aspirata i 1 pleuralni izljev), u 51 uzorku je u kulturi porastao MTBC, a u 1 netuberkulozna mikobakterija (NTM). PCR je imao 100%-tnu uspješnost identifikacije kod uzoraka s mikroskopskim pozitivitetom 2+ i 3+, dok je identifikacija bila uspješna kod svega 14 od 27 (52%) uzoraka s pozitivitetom 1+. Zaključak: Točna identifikacija mikobakterija u kliničkim uzorcima bila je manje uspješna kod uzoraka s niskim mikroskopskim pozitivitetom. Naše istraživanje potvrdilo je zapažanja da uspješnost PCR metode ovisi o količini mikobakterija prisutnih u kliničkom uzorku. Stoga PCR nije dovoljno pouzdan da bi se njime isključila dijagnoza tuberkuloze kod paucibacilarne plućne tuberkuloze, ali ga svakako treba koristiti kod kliničkih uzoraka s visokim pozitivitetom zbog brzog utvrđivanja dijagnoze. Potrebna su daljnja istraživanja kako bi se potvrdilo da za optimalnu učinkovitost (odnos cijenakorist) PCR metode treba raditi samo na kliničkim uzorcima visokog pozitiviteta (2+ i 3+).
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
108-1080114-0017 - Genotipovi i činitelji virulencije uzročnika bolničkih infekcija (Budimir, Ana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb
Profili:
Zrinka Bošnjak
(autor)