Pregled bibliografske jedinice broj: 671372
Primarna rezistencija HIV-a na antiretrovirusne lijekove
Primarna rezistencija HIV-a na antiretrovirusne lijekove // 5. hrvatski kongres o urogenitalnim i spolno prenosivim infekcijama s međunarodnim sudjelovanjem - Knjiga sažetaka / Škerk, Višnja (ur.).
Zagreb, 2013. str. 30-30 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 671372 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primarna rezistencija HIV-a na antiretrovirusne lijekove
Autori
Židovec Lepej, Snježana ; Grgić, Ivana ; Begovac, Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
5. hrvatski kongres o urogenitalnim i spolno prenosivim infekcijama s međunarodnim sudjelovanjem - Knjiga sažetaka
/ Škerk, Višnja - Zagreb, 2013, 30-30
Skup
5. hrvatski kongres o urogenitalnim i spolno prenosivim infekcijama s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 27.04.2013. - 28.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Rezistencija ; HIV ; antiretrovirusni lijekovi
Sažetak
Rezistencija HIV-a na antiretrovirusne lijekove uzrokovana je mutacijama u pol regiji genoma virusa koje dovode do promjene slijeda aminokiselina u aktivnim mjestima virusnih enzima koji su ciljne strukture lijekova. Primarna rezistencija tj. rezistencija u terapijski-naivnih osoba može uzrokovati neuspjeh liječenja i dio je obvezne pred-terapijske dijagnostičke obrade u Europi i SAD-u (ne i u Hrvatskoj). Temeljem rezultata SPREAD istraživanja koje je obuhvatilo 2793 ispitanika iz 20 Europskih zemalja u razdoblju od 2002-2005 g., prevalencija primarne rezistencije HIV-a u Europi procjenjuje se na 8.4%. Rezultati prvog istraživanja prevalencije primarne rezistencije HIV-a na antiretrovirusne lijekove u Hrvatskoj objavljeno je 2012. g. Istraživanje je obuhvatilo 120 neliječenih HIV-om zaraženih osoba koje su uključene u kliničku skrb u Referentnom centru za dijagnostiku i liječenje HIV/AIDS-a Ministarstva zdravlja R. Hrvatske u razdoblju od 2006. do 2008. g. Mutacije povezane s rezistencijom na antiretrovirusne lijekove određene su metodom sekvenciranja pol regije genoma virusa a njihova biomedicinska značajnost analizirana je sukladno preporukama WHO-a iz 2009.g. („surveillance for drug resistance mutations“, SDRM). Prevalencija primarne rezistencije HIV-a u Hrvatskoj iznosi 22%. U većine ispitanika s primarnom rezistencijom otkrivene su SDRM koje se povezuju s rezistencijom na nukleozidne analoge inhibitore reverzne transkriptaze. U istraživanju je dokazana visoka prevalencije mutacije T215S, posebice u ispitanika (uglavnom iz MSM skupine) iz jednog od 8 transmisijskih klastera. Obzirom na visoku prevalenciju primarne rezistencije HIV-a na antiretrovirusne lijekove u Hrvatskoj kao i na preporuke Europskih i svjetskih stručnih društava, prepoznata je potreba uvođenja analize primarne rezistencije prije započinjanja antiretrovirusnog liječenja i u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-108-1080116-0098 - Epidemiološka i klinička obilježja zaraze HIV-om u Hrvatskoj (Begovac, Josip, MZOS ) ( CroRIS)
MZOS-143-1080116-0097 - Imunološka rekonstitucija i rezistencija na lijekove u HIV-bolesnika iz Hrvatske (Židovec-Lepej, Snježana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinika za infektivne bolesti "Dr Fran Mihaljević"