Pregled bibliografske jedinice broj: 671136
Usmene predaje u turističkoj ponudi: dubrovački imaginarni zemljovid
Usmene predaje u turističkoj ponudi: dubrovački imaginarni zemljovid // FEB 2012. Zbornik radova / Muhoberac, Mira (ur.).
Dubrovnik: Folklorni ansambl Linđo, 2013. str. 572-583 (plenarno, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 671136 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usmene predaje u turističkoj ponudi: dubrovački imaginarni zemljovid
(Oral tradition in the tourist offer: Dubrovnik imaginary chart)
Autori
Marks, Ljiljana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
FEB 2012. Zbornik radova
/ Muhoberac, Mira - Dubrovnik : Folklorni ansambl Linđo, 2013, 572-583
ISBN
978-953-56971-5-2
Skup
Međunarodni znanstveni interdisciplinarni simpozij. Hrvatska folklorna i etnografska baština u svjetlu dubrovačke, svjetske i turističke sadašnjosti. Dubrovnik, Republika Hrvatska, 11.–13. prosinca 2012. FEB 2012. Folklorni ansambl Linđo, Dubrovnik
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 11.12.2012. - 13.12.2012
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kulturni identitet; Dubrovnik; predaje; turistička ponuda; imaginarni zemljovid
(cultural identity; Dubrovnik; legends; tourist offerts; imaginary chart)
Sažetak
Pitanje kulturnog identiteta u europskom i svjetskom kontekstu postaje u suvremenom globalizacijskom ozračju žarištem rasprava i promišljanja u humanističkoj znanosti. Povratak korijenima u službi izgradnje i jačanja nacionalnog identiteta osnažio je zanimanje za folklor i tradicijsku kulturu, ali je (pod utjecajem javnoga mnijenja i medija) donekle obnovio i njihovo devetnaestostoljetno poimanje kao prežitaka nacionalne davnine. U društvenim znanostima taj se proces danas naziva retradicionalizacijom i najčešće se tumači kao odgovor na detradicionalizaciju provedenu u socijalizmu. To nas ne mora odvratiti od naše usmenoknjiževne tradicije, ponajprije povijesnih i mitskih predaja. Predaja je danas još uvijek relativno živ pripovjedački žanr jer je lokalnim detaljima i neraskidivim sastavnicama s krajem o kojemu priča i koji su sastavnim dijelom njezinih mitskih i povijesnih odrednica podobna raznim i različito prilagodljivim porabama i interpretacijama. Oživljujući povijesno, ona istodobno oduhovljuje lokalni prostor ispisujući imaginarni zemljovid. Može se odrediti kao marker lokalnoga identiteta, kao jednoznačno prepoznatljiv znak podneblja. Upravo je Dubrovnik izvrstan primjer lokaliteta gdje se gusto prepleće visoka kultura Grada s usmenom, pučkom njegova zaleđa. Oprimjeruju to u radu brojne predaje, koje ne nude samo književne ili znanstvene interpretacije, nego i moguće praktične turističke primjene.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
189-1890666-0664 - Interpretativne razine tradicije (Lozica, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb
Profili:
Ljiljana Marks
(autor)