Pregled bibliografske jedinice broj: 670822
Uporaba digitalnih baza podataka u stvaranju topografske karte rimskog nalazišta
Uporaba digitalnih baza podataka u stvaranju topografske karte rimskog nalazišta // Metodologija i arheometrija – stanje i smjernice
Zagreb, Hrvatska, 2013. (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 670822 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uporaba digitalnih baza podataka u stvaranju topografske karte rimskog nalazišta
(Use of digital data bases to make a topographical map of a Roman site)
Autori
Leleković, tino
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Skup
Metodologija i arheometrija – stanje i smjernice
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 28.11.2013. - 29.11.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
nalazište; GIS; baza podataka; digitalizacija podataka
(archeological site; GIS; data base; digitalization of data)
Sažetak
Projekt Arheološka baština antičke Murse i srednjevjekovnog Osijeka osmišljen je u suradnji Odsjeka za arheologiju HAZU i Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture u Osijeku s ciljem stvaranja novog i unaprjeđenje postojećeg znanja o ostacima antičkog grada Murse i različitih razvojnih faza srednjovjekovnog Osijeka koje su prethodile gradnji Tvrđe, te primjena tih znanja u zaštiti i prezentaciju arheološke baštine. Projekt obuhvaća istraživanje, zaštitu i promicanje arheološke baštine na području grada Osijeka. Kratkoročni i srednjoročni ciljevi projekta su: • prikupljanje i obrada podataka prikupljenih arheološkim istraživanjima, arheološkim nadzorima, probnim iskopavanjima i dojavama građana. Unošenje obrađenih podataka, arhivske grade, geoloških karata i ortografskih snimki u GIS program i stvaranje cjelovite digitalne baze podataka o arheološkoj baštini Osijeka, • Stvaranje arheološkog katastra grada Osijeka koji ce biti dostupan široj javnosti putem interneta, • Provođenje probnih istraživanja kojima bi se provjerili i/ili nadopunili podaci dobiveni ranijim istraživanjima, Dok su dugoročni ciljevi: • stvaranje cjelovite topografske karte antičke Murse na kojoj će biti točno naznačeni položaji ključnih građevina i gradske infrastrukture (bedemi, forum, gradske bazilike, sakralni objekti, groblja i sl.), • Odabir najreprezentativnijih objekata, čiji položaj tek treba utvrditi, za sustavna istraživanja i prezentaciju u obliku niza manjih arheoloških parkova na području grada. U izlaganju će biti izloženi problemi i rješenja u dosadašnjem radu na stvaranju GIS baze podataka za antičku Mursu. Ujedno će u izlaganju biti raspravljena važnost usporednog proučavanja pokretnih i nepokretnih nalaza s ciljem stvaranja cjelovite slike o topografiji tog rimskog nalazišta, te će biti predstavljen pristup kako se a građa obrađuje i uvrštava u digitalnu bazu podataka.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-1300623-2540 - Romanizacija i kristijanizacija hrvatskog dijela provincije Panonije (Migotti, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Tino Leleković
(autor)