Pregled bibliografske jedinice broj: 67024
Osvrt na konačne ishode istraživanja položaja Crkvine u selu Galovcu kod Zadra
Osvrt na konačne ishode istraživanja položaja Crkvine u selu Galovcu kod Zadra // Diadora, 18-19 (1997), 301-333 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 67024 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Osvrt na konačne ishode istraživanja položaja Crkvine u selu Galovcu kod Zadra
(A review of the final excavation results at the site of Crkvina in the village of Galovac near Zadar)
Autori
Belošević, Janko
Izvornik
Diadora (0417-4046) 18-19
(1997);
301-333
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Galovac; rano kršćanstvo; srednji vijek
(Galovac; early christianity; Middle ages)
Sažetak
Autor u radu daje sažeti prikaz sveukupnih ishoda višegodišnjih istraživanja položaja Crkvina u Galovcu, koje je izvršio u pet istraživačkih kampanja (1979., 1988.-1991.). Na Crkvini u Galovcu otkriveni su ostatci više građevinskih oobjekata antičke, ranokršćanske (sakralne, sepulkralne i stambene) arhitekture, kasnoantički bunar i temeljni ostaci crkve iz postturskog doba. U okolišu otkrivene arhitekture nalazilo se veliko groblje s 521 istraženim grobom, okvirno datirano od 6. do 17. stoljeća. Od antičkih arhitektonskih objekata otkriveni su temeljni ostaci poganske kultne građevine s apsidom, koja je tijekom 5. stoljeća pretvorena u ranokršćanski oratorij koji je prethodio izgradnji ranokršćanske crkve s pastoforijama u 6. stoljeću. Ta je crkva sa stanovitim preinakama i dogradnjama ostala u funkciji kulta i tijekom srednjeg vijeka. Od sepulkralne ranokršćanske arhitekture otkrivena je memorija i ostatci triju presvođenih grobnica.
Uz sažetu analizu spomenutih arhitektonskih ostataka autor posebnu pažnju posvečuje brojnim nalazima ranokršćanske i ranosrednjovekovne (predromaničke) kamene plastike i skulpture otkrivene u slojevima otkopa. To su u manjem broju razni ukrasni i funkcionalni dijelovi ranokršćanske crkve i njene adaptacije u ranom sednjem vijeku, dok su u daleko većem broju zastupljeni ulomci ranokršćanskog i predromaničkog crkvenog namještaja. Brojnost nalaza spomenutih ulomaka omogućilo je uraditi gotovo egzaktne grafičke rekonstrukcije crkvenog namještaja koje autor u radu reproducira. To je vrijedan znanstveni doprinos osvijetljavanju ranokršćanske i predromaničke umjetnosti u Dalmaciji.
Zaključno autor ističe da su provedena sustavna istraživanja položaja Crkvina u Galovcu pružila obilje raznovrsne arheološke izvorne građe relevantne za osvijetljavanje ranokršćanske i predromaničke crkvene arhitekture, kamene plastike i skulpture, kao i materijalne i duhovne kulture kasnoantičkog autohtonog življa i Hrvata u ranom i razvijenom srednjem, te u novom vijeku. Stoga se položaj Crkvina u Galovcu, kako ističe autor, s pravom može ubrojiti u red najznačajnijih kompleksnih arheoloških nalazišta dosad sustavno istraženih na području sjeverne Dalmacije, s utvrđenom pojavom antičko-ranokršćansko-srednjevjekovnog kontinuiteta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Germania