Pregled bibliografske jedinice broj: 669714
Dnevne i višednevne oborine u srednjem i donjem toku rijeke Drave - klimatske karakteristike i promjene
Dnevne i višednevne oborine u srednjem i donjem toku rijeke Drave - klimatske karakteristike i promjene // Hrvatske vode : časopis za vodno gospodarstvo, 21 (2013), 86; 285-294 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 669714 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dnevne i višednevne oborine u srednjem i donjem toku rijeke Drave - klimatske karakteristike i promjene
(Daily and multi-daily rainfall in the middle and lower Drava river basin – climate characteristics and changes)
Autori
Gajić-Čapka, Marjana
Izvornik
Hrvatske vode : časopis za vodno gospodarstvo (1330-1144) 21
(2013), 86;
285-294
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
dnevne i višednevne količine oborine ; gama razdioba ; opća razdioba ekstremnih vrijednosti ; trend ; varijabilnost
(daily and multi-daily precipitation amounts ; Gamma distribution ; Generalized Extreme Value (GEV) distribution ; trend ; variability)
Sažetak
Cilj rada je analiza dnevnih i višednevnih količina oborine u slivu Drave na meteorološkim postajama Varaždin i Osijek u razdoblju 1949.-2009., koja je primjenjiva u vodnom i energetskom gospodarstvu. Rad sadrži analizu vjerojatnosti dnevnih količina pomoću gama razdiobe (1961.-2000.), analizu ekstremnih vrijednosti godišnjih maksimuma dnevnih i višednevnih (2-dnevnih i 5-dnevnih) količina pomoću opće razdiobe ekstremnih vrijednosti (1961.2000.), te analizu trenda odabranih oborinskih parametara i njihove međugodišnje varijabilnosti (koeficijent varijacije) pomoću linearnog trenda i diskusije njihovog pojavljivanja u odnosu na procjenu očekivane vrijednosti za 20-godišnje povratno razdoblje (1949.-2009.). Tijekom godine je varijabilnost dnevnih količina velika i podjednaka na području Varaždina i Osijeka. Češće je pojavljivanje dnevnih količina oborine manjih od srednjaka. Za istu vjerojatnost mogu se očekivati veće dnevne količine u Varaždinu, nego u Osijeku. Godišnji maksimumi najčešći su u toplom dijelu godine, a u hladnom su rijetki ili se uopće ne javljaju. Razlike procjena očekivanih vrijednosti između Varaždina i Osijeka za različita povratna razdoblja smanjuju se s povećanjem povratnog razdoblja i rastu od 1-dnevnih, preko 2-dnevnih do 5-dnevnih maksimuma. Trend smanjenja prisutan je kod dnevnih i višednevnih godišnjih maksimuma oborine u gornjem toku Drave, odnosno sjeverozapadne Hrvatske (Varaždin), dok u donjem toku Drave, odnosno istočne Hrvatske nisu prisutne promjene niti po intenzitetu niti učestalosti sva tri promatrana oborinska parametra (1-dnevne, 2-dnevne i 5-dnevne količine) tijekom promatranog razdoblja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
004-1193086-3035 - Klimatske varijacije i promjene i odjek u područjima utjecaja (Gajić-Čapka, Marjana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Državni hidrometeorološki zavod
Profili:
Marjana Gajić-Čapka
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- CAB Abstracts
- FAO AAquatic Sciences and Fisheries Abstract