Pregled bibliografske jedinice broj: 669167
Ideja slobode u klasnim sukobima u Dalmaciji 18. stoljeća
Ideja slobode u klasnim sukobima u Dalmaciji 18. stoljeća // IV. Kongres hrvatskih povjesničara: Sloboda / Tomislav Galović, Željko Holjevac (ur.).
Zagreb: Hnopz, Društvo za hrvatsku povjesnicu, Filozofski fakultet u Zagrebu, 2012. str. 118-118 (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 669167 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ideja slobode u klasnim sukobima u Dalmaciji 18. stoljeća
(Idea of freedom in a class strugle in Eighteenth century Dalmatia)
Autori
Markovina, Dragan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
IV. Kongres hrvatskih povjesničara: Sloboda
/ Tomislav Galović, Željko Holjevac - Zagreb : Hnopz, Društvo za hrvatsku povjesnicu, Filozofski fakultet u Zagrebu, 2012, 118-118
Skup
IV. Kongres hrvatskih povjesničara: Sloboda
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 01.10.2012. - 05.10.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Mletačka Dalmacija; 18. stoljeće; Dalmatinsko društvo; nemiri 1797.
(Venice Dalmatia; Eighteenth century; Dalmatian society; riot in 1797.)
Sažetak
Značajno teritorijalno proširenje Mletačke Dalmacije, krajem 17. i početkom 18. stoljeća, kao i činjenica sve veće važnosti same pokrajine u mitološkom obzoru Republike, rezultirali su prije svega značajnim demografskim promjenama na novoosvojenim teritorijima, ali i snažnijim angažmanom središnjih vlasti u uređenju ekonomskog i društvenog života u Dalmaciji. Imajući u vodu razne interese koji su se prelamali, kako u dalmatinskom društvu, tako i unutar vrhova mletačkog patricijata i posebno između središnje vlasti i generalnih providura, latentni klasni sukob u dalmatinskom društvu, koji je često prerastao u otvorene sukobe, nije nimalo začuđujuć. U podlozi tog sukoba ležala je ideja o obespravljenosti širokog sloja dalmatinskih težaka i morlačkih doseljenika, zarobljenih u kolonatskim odnosima i obvezama obavljanja javne tlake i vojne službe, čemu je svakako pridonijela i slaba središnja vlast te pojava apsentizma plemićkih elita. Svi ri procesu doveli su do broj ih sukoba između težaka i zemljoposjednika u raznim područjima Dalmacije, koji su svoju kulminaciju doživjeli u eksploziji narodnog nezadovoljstva i brutalnim ubojstvima 1797. godine, motiviranih čudnim ideološkom smjesom socijalne pobune i želje za konzerviranjem odnosa. Anticipirajući ovako posložene podatke, bit će zanimljivo vidjeti koliko je i na koji način ideja slobode pokretala klasne tenzije i sukobe tijekom 18. stoljeća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest